Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA

2023 III Sztuka Ogrodowa

zapraszamy projektantów do udziału w kolejnej edycji konkursu – więcej informacji niżej

sezon się kończy… czy zaczyna?

Zależy na co. Na grzyby zaczyna, na uprawę roślin kończy, a rozwój chyba w ogóle nie jest sezonowy. Branża ogrodnicza jest tak wszechstronna, że nawet po 20 latach w zawodzie udowadniam sobie, że ciągle mogę znajdować w niej nowe kosmosy rozwoju. 

Na przykład – wykonawstwo – czyli etap realizacji ogrodu. Zdawałoby się, że poznałem je już od podszewki, ale oto otworzyłem prawdziwy słój z niespodziankami. A to dlatego, że jakiś czas temu postanowiłem, że zrekrutuję i wychowam swoje własne ekipy pod marką Jakub Gardner team. Oczywiście nie mniej niż Doskonałe. 

Projekt nosi roboczy tytuł “Wzorcowe Ekipy Wykonawcze”, więc od samego początku jest to nie lada wyzwanie. Ahoj przygodo!

Zatrzymaj się!

…i zrób to Naprawdę Dobrze – mówi mi głos wewnętrzny i silne postanowienie, obietnica dana sobie. Dobrze znaczy najlepiej, czyli wykorzystując wszystkie dotychczasowe doświadczenia. I błędy.

Zakładaniem ogrodów zajmuje się właściwie całe życie. Wyrosłem tym. Taki jest mój korzeń. Mój ojciec January w czasie mojego dzieciństwa przekształcał pół zadrzewioną a pół uprawną działkę koło Buska Zdroju w piękny ogród ze stawem. Ja się przyglądałem, pracowałem w nim i nasiąkałem tym. Dzieliłem się tymi wspomnieniami jakiś czas temu na swoim blogu, składając przy okazji tacie, czyli mojemu pierwszemu mistrzowi, hołd wdzięczności.

Założyłem firmę wykonawczą miesiąc przed maturą – 1 maja 2004 roku, a bez firmy robiłem to już wtedy od roku. Ogrody, parki, fabryki, hotele.. budowaliśmy wszystko i w całej Polsce. W szczycie sezonu bywało że mieliśmy pod 50ciu ogrodników i brukarzy. Dynamika rozwoju była zawrotna, a w 2009 roku zbankrutowałem z wielkim hukiem i zniechęciłem się do wykonawstwa na prawie dekadę, podczas której zajmowałem się przede wszystkim projektowaniem.

Moja pierwsza ekipa projektowa – Pracownia Sztuki Ogrodowej – funkcjonowała między 2009 a 2012 jak poligon doświadczalny. Dużo prób, wybuchów i niewypałów. Ale kiedy pod koniec 2012 r. budowałem markę Jakub Gardner, miałem już gotowy i bezbłędny system oparty na wszystkich poprzednich doświadczeniach.

Zaoferowałem tak szczegółowe projekty, że właściwie nie musiałem jeździć na budowę i nadzory. Po raz pierwszy w swojej historii profesjonalnej miałem na coś proces. Trudny, żmudny i skomplikowany – ale powtarzalny i zapewniający bezbłędną realizację.

W 2018 zbudowałem ogród pokazowy na Bieżanowskiej w Krakowie, przekonałem się wewnętrznie na nowo do realizacji i uwierzyłem, że mogę to robić świetnie. Więc wróciłem. Przez 5 lat robiłem ogrody jako inwestor zastępczy albo generalny wykonawca. Ale nie zatrudniłem swoich ludzi, więc borykałem się z wieloma problemami.

Mimo determinacji nie byłem w stanie wyegzekwować od podwykonawców takiej jakości i kultury współpracy, jakiej sobie życzyłem. Regularnie potrafili np. odstawiać mi takie numery jak: “tak, tak, Jakub, wiem, że obiecałem dziś u Ciebie być, ale tamtemu Ziutkowi też obiecałem, więc dziś jednak nie przyjadę do Ciebie tylko do niego”. Nosz Krwa mać. I te pe, i te de.

Miałem już serdecznie dość tych wszystkich podwykonawców, którzy raz są a raz ich nie ma, raz robią dobrze, a raz źle – zależnie od tego czy szef ich przypilnuje, czy akurat pojechał coś pozałatwiać.

Zawsze dobrze wiem, jaki efekt chcę osiągnąć. I wreszcie dojrzałem do tego, że jeśli rezultat ma być nie mniej niż Doskonały (w realu, a nie tylko na papierze), to:

 1. muszę mieć swoje, niezawodne i pozytywnie zdyscyplinowane ekipy,
 2. robota i obsługa mają być super i na czas, a ceny przystępne,
 3. prace muszą być oparte na powtarzalnych procesach.

Niby zajmuję się tym całe życie, a jednak okazuje się, że wszystkiego trzeba się uczyć… z bólem dochodziłem do każdego z powyższych wniosków, ale mam tu na myśli przede wszystkim to oprocesowywanie. Zatrudniając podwykonawców wymagałem efektu i mogłem powiedzieć, że nie zapłacę póki rezultat nie będzie taki, jak się umówiliśmy. Opierałem się na ich doświadczeniu, nie musiałem patrzeć im na ręce.

Teraz muszę wypracować standardy od zera. Co z tego, że ja ten kapitał wiedzy mam w sobie, nie przekazuje się on do moich wikingów telepatycznie. Jeśli chcę, żeby trawnik zawsze wyszedł taki sam, to musi być wykonywany w oparciu o zawsze te same powtarzalne, czynności. Podłoże musi być przygotowane zawsze z tym samym pietyzmem. A trawnik to tylko jedna spośród ponad 300 różnych czynności, jakie wykonujemy, aby zbudować ogród.

Dlatego najbliższe półtorej roku postanowiłem spędzić na budowach i przygotować laserowo precyzyjne procesy, które każdorazowo zagwarantują sukces. Skoro marzą mi się Wzorcowe Ekipy Wykonawcze – nie ma innej drogi. Muszę dopilnować opracowania i utrwalenia dokładnych czynności, metod i technologii działania, ponieważ diabeł tkwi w szczegółach. Muszę też stać się niestrudzonym i bezgranicznie cierpliwym trenerem procesowym swoich ludzi.

Dlatego też postanowiłem uczyć się od najlepszych. Kolekcjonować praktyki mistrzów i włączać je do naszej ekipy, a kiedy już sprawdzimy je w boju i wdrożymy – udostępnić szeroko aby każdy inny też mógł z nich korzystać.

Wszystkim mistrzom, którzy pomogli mi stanąć tu, gdzie jestem obecnie – dziękuję. Tobie przedstawię dziś nowego – przygotowałem reportaż o wyjątkowym człowieku i fachowcu. Czytaj dalej, wszystkiego się dowiesz.

coś Pięknego

Przedmioty są piękne i tylko takimi operujemy. Układamy z tych niezwykłych klocków lego przestrzenie ogrodowe. Piękna jest także jasność jakimi klockami się bawimy, co mamy do dyspozycji.

Ponieważ lubię systematycznie uporządkowane narzędzia pracy to wiem, że kiedy w JGt budujemy tereny zielone, to korzystamy z katalogu 600 dostawców. Sporo.

Ale to jest nasz katalog wewnętrzny. Składa się z firm, które poznaliśmy w ciągu ostatnich 20 lat i wiemy, co kto ma najlepszego. A także nie składa się z o wielu więcej firm, które odrzuciliśmy. Ponieważ od początku swojej działalności biznesowej poświęcam niemałe nakłady na research, odsiewanie i weryfikację ofert dostawców. Z wrodzonej ciekawości i dociekliwości.

W Viven Garden – salonie wyposażenia ogrodów, wybraliśmy znacznie mniejszą liczbę i przedstawiamy Ci

wyselekcjonowaną kolekcję 80 dostawców

których produkty znamy bardzo dobrze, ponieważ przeszły przez proces Designer Choice, angażujący cały nasz zespół.

Dzięki temu możemy doradzać Ci merytorycznie. Pomagać Ci wybrać, zasugerować najlepszy dobór. Zorganizować logistykę, przeprowadzić montaż i wspierać użytkowanie oraz właściwą pielęgnację.

Zobacz / Pobierz plik PDF z listą dostawców do Twojej dyspozycji.

Znamy się na tym czym handlujemy. Nie moglibyśmy tego robić inaczej.

Piękne i uwalniające są decyzje.

Znasz to na pewno – po podjęciu słusznej decyzji wewnątrz rozlewa się przyjemne poczucie ulgi.

Także organizacja może odczuć ulgę, a taka przyszła do nas w wyniku decyzji, że naszą retorykę edukacyjną będziemy kierować do jednej grupy docelowej – projektantów. W szczególności projektantów ogrodów, którzy moim osobistym zdaniem stanowią crème de la crème środowiska branżowego.

Nie mniej

piękne są wieloletnie relacje.

Te pielęgnowaliśmy między sobą i z innymi podczas naszej corocznej imprezy – Powitania Lata.

W tym roku po raz pierwszy impreza ta miała wyselekcjonowaną grupę odbiorców – projektantów właśnie. I taki też ekskluzywny charakter eventu będziemy utrzymywać w przyszłości.

Zobacz Relację na blogu JGt z Powitania Lata 2023.

Otworzyliśmy oficjalnie Ogród Pokazowy na Czyżynach w Krakowie

Przy ul. Wężyka 9 w Krakowie (sprawdź dojazd) tętni życiem nasza mała przestrzeń, w której przede wszystkim prezentujemy pergolę Hiron GT naszej produkcji.

Poza tym testujemy tu różne ogrodowe rozwiązania techniczne i zestawienia roślin. Sporą część działki zwróciliśmy naturze w formie łąk przekształcających się mniej lub bardziej naturalnie w zagajniki stanowiące rezerwuary życia i bioróżnorodności.

Zapraszamy – odwiedź nas (po wcześniejszym umówieniu), chętnie Cię oprowadzimy i opowiemy o promowanych przez nas zagadnieniach w gospodarowaniu terenem i urządzaniu ogrodów.

Tu też zawsze możesz przyjść aby wybrać materiały do swojego projektu. Mamy bogato wyposażoną Materiałownię (wzorcownię) dla produktów, którymi handlujemy.

coś Mądrego

Fryderyk Karzełek, szalenie pozytywny przedsiębiorca, który konsekwentnie inspiruje swoich fanów codziennie o 5:55 zwraca uwagę, że Ludzie zamożni dzielą się z innymi tym co mają, a im więcej dają tym więcej otrzymują

Zgadzam się, a ponadto wiem i przekazuję swoim dzieciom – że reguła „im więcej dasz tym więcej do Ciebie wróci” działa wspaniale przyłożona do wszystkiego. Po prostu warto się dzielić.

Dlatego też po latach zbierania wiedzy i doświadczeń, wypracowywania standardów, które pozwoliły mi osiągnąć sukces na polu projektowania ogrodów, postanowiłem, że nadszedł czas aby to oddać. Przekazać dalej. 

Dlatego opracowuję wszystkie swoje procesy projektowe w zestaw pod nazwą Księga Projektowania. Jest to czytelna instrukcja „jak projektować ogrody aby realizacja szła gładko i wszystkie strony (klient, projektant i wykonawca) przeszły przez nią zadowolone”. 

Już wkrótce dorobek 11 lat praktyki projektowej pojawi się online.

Coś podobnego ukaże się też w obszarze realizacji – ale na to musisz poczekać dłużej. Tak jak zapowiadałem, przewidziałem, że opracowanie procesów wykonywania ogrodów (Księgi Wykonawstwa) zajmie mi przynajmniej półtorej roku. Chcę żeby była to naprawdę petarda.

Po co to robię?

pro publico bono

Bo chcę, aby świat, a szczególnie Polska, były pięknym, mądrze urządzonym i wygodnym miejscem do życia, tętniącym życiem i urządzonym w duchu biofilii. Dobrym miejscem dla moich dzieci. I ich dzieci.

Wiem, że jedyną słuszną drogą, aby to osiągnąć jest wspieranie ludzi, którzy będą za to odpowiedzialni w przyszłości. Młodych profesjonalistów. A zwłaszcza projektantów – czyli osób, które to zaplanują – w skali makro i mikro.

Dlatego też od kolejnego numeru

biuletyn będzie wydawany przez OOP & JGt razem.

Co ma sens, bo przecież i tak wszystkie te aktywności są ściśle połączone jedną osobą i jednym spójnym marzeniem.

A jest nim 

Której nie da się wypracować i wdrożyć inaczej, niż angażując w sprawę wszystkie możliwe siły i wszystkich sympatyzujących sprzymierzeńców.

Głęboko wierzę, że możemy dokonać zmiany na poziomie narodowym. I że osiągniemy to, dzięki spektakularnym działaniom o potężnej skali rażenia.

Dlatego ostatnio specjalną porcję energii przeznaczamy na projekt organizacji

Festiwalu Outdoor

z prawdziwego zdarzenia. Zapowiadałem to ostatnio publiczniedwukrotnie, więc nie cofniemy się już.

Odwiedzamy od jakiegoś czasu różne targi – z naszych branżowych Ptaka, Gardenię, Zieleń to Życie. Zbieramy obserwacje, wyciągamy wnioski, szkicujemy nasz zamysł.

Marzy mi się już wiosna 2025. Gdzie, kiedy, z kim? Sporo pracy, aby to marzenie stało się rzeczywistością. Będziemy informować.

A jeśli projekt Ci się podoba – koniecznie się odezwij włącz w organizację.

Przeżyłem ostatnio niezły powrót do przeszłości udzielając wywiadu mojemu koledze z czasów studenckich – Kamilowi Cebulskiemu.

W tamtym czasie byłem przez 3 lata przewodniczącym Małopolskiego Studenckiego Forum Business Centre Club – a Kamil zakładał swoją szkołę biznesu Asbiro

Lata minęły, a pasja w żadnym z nas nie wygasła, a może nawet rozgorzała. Przyjemne spotkanie, zapraszam do wysłuchania naszej rozmowy:

Zatroszcz Się o ogród:

W związku z nadeszłą już jesienią:

 • Posadź róże i drzewa kopane z gruntu
 • Wykop cebule niezimujące w gruncie
 • Przytnij żywopłoty
 • Podlewaj rośliny zimozielone
 • Okopczykuj i osłoń matami lub białą włókniną wrażliwe na mróz rośliny
 • W połowie października ostatni raz skoś trawniki na 4-6 cm i nawieź je potasem i fosforem
 • Wygrabiaj regularnie liście z trawników, powycinaj opadłe byliny i rozrzuć ten materiał organiczny tam, gdzie pomoże w powstawaniu ściółki
 • Liście zagrzybiałe spal a rośliny wrażliwe opryskaj na grzyby preparatami miedziowymi
 • Wyjmij z wody wymagające tego pompy i okryj lustra wody płachtą lub siatką przed wpadaniem liści

Jesienne jeżówki 

Puszyste kwiatostany miskantów

Zsynchronizuj swój Kalendarz:

W najbliższej porze roku czekają Cię wiekopomne ogrodowe wydarzenia:

 • Dzień Rzek – ostatnia niedziela września – 24 września 2023
 • Święto Drzewa – 10 października
 • Kończy się okres lęgowy ptaków (wolno wycinać drzewa) – 15 października
 • Dziady jesienne – drugi nów po równonocy jesiennej – 2 listopada
 • Dzień Zapobiegania Wyzyskowi Środowiska Naturalnego podczas Wojen – 06 listopada
 • Światowy Dzień Jakości – drugi czwartek listopada – 9 listopada 2023
 • Dzień Czystego Powietrza – 14 listopada
 • Dzień Gleby – 5 grudnia
 • Pierwszy dzień Zimy – 21 grudnia
 • Szczodre Gody – Przesilenie zimowe – 22 grudnia 2023
 • Drugi dzień świąt i nowe wydanie Sztuki Ogrodowej – 26 grudnia

coś Przyjemnego

Zapowiadałem na wstępie i gorąco polecam Ci szczególnie odsłuchanie najnowszej gawędy o Mistrzu Zdzisławie Szumilasie, którego miałem przyjemność poznać i przeprowadzić z nim wywiad.

Poza tym odcinki Gawęd ukazywały się raz w miesiącu a w każdym starałem się zainspirować Cię czymś wartościowym.

W każdym świecie.
Świecie mediów
w świecie sztuki
w świecie medycyny…
Nie ma lepszej drogi edukacji
jak dziedzictwo wiedzy od mistrza

Zbigniew Hołdys

Cel?
Może umrę jako przełożony szkoły, może jako opat lub biskup.
Wszystko jedno.
Celem jest:
wstawać zawsze tam, gdzie najlepiej mogę służyć,
gdzie charakter mój, moje właściwości i uzdolnienia znajdą najlepsze zastosowanie,
największe pole działania.
Nie ma innego celu.

Narcyz i Złotousty, Hermann Hesse

Ogłoszenia

Ruszyliśmy z firmą wykonawczą

Mamy wolne (ale szybko zapełniające się) moce przerobowe.

Zapraszam Cię do przesyłania projektów do wyceny, chętnie złożymy oferty na realizacje ogrodów wg Twoich projektów.

Sprawdź na Galerii Ogrodowej ile kosztuje duże drzewo

W naszym Katalogu Roślin, w którym znajdziesz rekomendowane przez nas ok. 300 odmian drzew i krzewów, teraz możesz także uzyskać orientację budżetową ile kosztują rośliny naprawdę dużych rozmiarów.

Pamiętaj – to nie są ceny ofertowe, ale katalogowe, przyjęte za piękne solitery o określonych parametrach. Raczej górna granica.

Ofertę zawsze składamy po sprawdzeniu dostępności i na konkretne egzemplarze, które możesz obejrzeć na dostarczonych zdjęciach. I zwykle na znacznie niższe kwoty.

Zapraszamy na instagrama JGt

Nasz profil zyskuje nowy wymiar – dominują na nim podpowiedzi i wskazówki, które mogą być szczególnie inspirujące dla projektantów ogrodów.

Moją ambicją jest odpowiadać na nurtujące Cię pytania, udzielać wsparcia, które wesprze Cię w Twoich zawodowych bolączkach i wyzwaniach.

Obserwuj profil naszej pracowni, komentuj i spodziewaj się reakcji.

Weź udział w konkursie:

Jesteś projektantem? Weź udział w konkursie i poznaj najwyższej klasy produkty do ogrodów!

Wyciągnij swojego klienta z domu i posadź go w luksusowej przestrzeni otoczonej zielenią. Zaprojektuj swoje wymarzone, luksusowe wnętrze ogrodowe pod pergolą!

Na zwycięzców konkursu czekają cenne nagrody:

 1.  miejsce – 3000 zł
 2. miejsce – 1500 zł
 3. miejsce – weekendowy pobyt w SPA

Więcej szczegółów na Viven.pl

Kontakt & komentarze

jeśli masz jakieś pytanie – prześlij i spodziewaj się odpowiedzi

prześlij linka do tego numeru Sztuki Ogrodowej zainteresowanym znajomym

podziel się dobrem