Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA

2023 IV Sztuka Ogrodowa

zima w naszym ogrodzie pokazowym w Krakowie

zima to najlepszy czas na planowanie

Kiedy woda w kranach zamarza, czyli gdzieś pomiędzy listopadem a marcem, niedźwiedzie i ogrodnicy zapadają w zimowy sen. Ale nie projektanci. Dla designerów to upragniona przerwa od wyjazdów na budowy i dopilnowywania swoich dzieci w terenie. To świetny czas na dopieszczenie i uzgodnienie pomysłów aranżacji działek naszych klientów, zamówienia i ogarnianie logistyki, aby wiosną można było ruszyć z kopyta i wdrożyć te plany w życie.

Zatrzymaj się!

Wyrwij się z zimowego odrętwienia i pomyśl, jakie ogrody chcesz tworzyć w nadchodzącym roku.

Co Cię najbardziej ekscytuje, a co budzi Twój opór? Co udało Ci się zrobić w tym roku takiego, że czujesz dumę i chętnie to powielisz i rozwiniesz? Za co się wstydzisz i wiesz już, że to ślepa uliczka, w którą nie warto wchodzić?

Jaki jest Twój ideał ogrodu, do którego będziesz namawiać każdego swojego klienta?

Ilu z nich Cię posłucha? Ile tych ogrodów powstanie dokładnie tak, jak sobie to wymarzysz i zaprojektujesz?

Rozmawiałem na jesieni z dyrektorem Targów w Krakowie. Rozważaliśmy, czy warto byłoby podjąć organizację festiwalu outdoor, być może jako łączonej imprezy z ich nowym dzieckiem – KIAF, targami dla architektów wnętrz. Podczas rozmów zadał mi znaczące pytanie, które pobudziło mnie do refleksji i wracam do niego niejednokrotnie:

Jaki wpływ mają projektanci ogrodów w Polsce na decyzje zakupowe swoich klientów?

Będąc szczerym musiałem mu odpowiedzieć, że statystycznie – niewielki.

Że są oczywiście twórcy, którzy mają wyrobioną markę. Klienci zapisują się u nich w kolejce wiedząc na co czekają. I czekają – a potem nie dyskutują z tym, co dostają (a przynajmniej nie za wiele). Ale takich twórców jest mało.  Warte odnotowania, że ich kluczową wartością jest zapewnienie klientowi kompletu, czyli obsługi projektowej i wykonawczej. 

Często klient woli słuchać wykonawcy niż projektanta, co niejednokrotnie mnie zadziwia. Kiedy na etapie realizacji jako wykonawca mówię mu, żeby omówił zmianę z autorem projektu – on się opiera. Często woli, żebym ja mu doradził. Kiedy indziej pytam klienta jako szef biura projektowego, czemu nie zadzwonił do swojego projektanta, żeby przedyskutować propozycje wykonawcy, którego zatrudnił do realizacji ogrodu? Różnie się tłumaczą, ale czują opór. Bardziej ufają wykonawcy. Do tego stopnia, że często podważają to, co zostało zapisane w projekcie (który przecież zaakceptowali) i proszą, aby to pozmieniać, jeśli wykonawca uzna, że „tak będzie lepiej”.

Wiele jest do zrobienia na polu zbudowania zaufania do projektantów ogrodów. Co możesz zrobić jako projektant? Na pewno nie ustawać w rozwoju, aby budować swój autorytet merytoryczny. Musisz znać się na tym co robisz – a zakładanie ogrodów to szeroka dziedzina, więc to nieskończona ścieżka rozwoju. Wiele także możesz też osiągnąć dzięki sprawnym tandemom z wykonawcami, bo to oni mają wzmacniać w postrzeganiu klienta czytelny podział ról.

„Wykonawca jest od wykonywania, nie od wymyślania” mawia projektant Łukasz Kilarski. A projektant nie powinien wchodzić w buty wykonawcy, ale z nim ściśle współpracować. Bo nie można na budowie skupić się na dwóch celach i tak różnych rodzajach zadań naraz, to po prostu nie daje dobrych rezultatów. Dlatego jeśli buduję ogród, to na podstawie projektu innej osoby, a jeśli ja go osobiście projektowałem – koordynację realizacji powierzam komu innemu i sam skupiam się tylko na nadzorze. Nie mieszam ról.

Często jest tak, że projektujesz to, co klient każe. To co gdzieś zobaczył, co mu wpadło w oko, a może ktoś go przekonał i zleca Ci: „proszę mi to wprojektować”.

I nie ma w tym nic złego, bo nasza praca to służba w interesie prywatnego właściciela swojego terenu, który wydaje swoje własne pieniądze i to on decyduje.

Ale czy swoje potrzeby i preferencje zna najlepiej? Czy to jego odpowiedzialnością jest wiedzieć, jak najlepiej zaaranżować swój ogród? Czy to on ma kompetencje jak to wszystko pięknie, mądrze i wygodnie poukładać, a Ciebie bierze wyłącznie za kreślarza?

W jakim stopniu masz słuchać jego, a w jakim stopniu on ma słuchać Ciebie? Czy masz dla niego silną i wyraźną propozycję?

Miej swoją wizję i przekonuj do niej klienta

Ja mam taką wizję – jest nią Ogród Minimalny. Chcę, aby klienci ograniczali swoje przebywanie w ogrodzie do małych, ale luksusowych przestrzeni – funkcjonalnych wnętrz ogrodowych, a resztę działek zwracali Naturze.

W tej idei zawarte są wszystkie najlepsze koncepcje gospodarowania terenem jakie znam i do których jestem przekonany. Jeśli spytasz mnie dziś, jak zagospodarować swoją działkę, to odpowiem Ci, że właśnie tak. Uważam, że to najmądrzejsze założenia, jakie można przyjąć. Myślę o tej wizji nieustannie, praktykuję ją i udoskonalam. I oczywiście namawiam. Klientów, żeby poszli tą drogą i projektantów, żebyśmy razem takie ogrody zakładali.

Wartości dla ducha i dla ciała

Silna wizja buduje wewnętrzne przekonanie, a ono z kolei autentyczną siłę przebicia. Jeśli Ty w coś wierzysz, jeśli wyrażasz szczerą i autentyczną pasję – łatwo będzie Ci porwać innych za sobą. Jeśli masz wizję, co do której jesteś przekonany, Twoja propozycja jest czytelna i łatwo zdecydować czy ją przyjąć czy odrzucić. A Twoje silne stanowisko buduje zaufanie.

Sprawne procesy projektowe i skuteczność w przeprowadzaniu etapu koncepcji zbudowałem na fundamencie, jakim jest postawienie człowieka w centrum i uważne słuchanie go. Przeprowadzam szczegółową ankietę, od lat udoskonalaną, która pozwala mi zebrać komplet informacji koniecznych do uwzględnienia w pomyśle na zagospodarowanie. Nie pomijam niczego, co jest ważne dla klienta i jego rodziny.

Proces tworzenia koncepcji jest dla mnie godzeniem interesów klienta i świata przyrody. Taka jest moja wizja. Ściśle antropocentryczna, bo nie zapominam o swoim mecenasie, dzięki któremu w ogóle zakładam ten ogród, oraz proekologiczna, bo walczę o zachowanie równowagi przyrodniczej (co też przecież przekłada się na wartość dla klienta).

A Ty? Jaka jest Twoja wizja?

Jeśli chcesz, możesz wykorzystać, zinterpretować i rozwinąć moją. Najlepiej w ramach konkretnej koncepcji, którą razem wdrożymy w życie – Ty jako projektant, ja jako wykonawca. I do której razem przekonamy wspólnego klienta. Przeżyjmy wyjątkową przygodę, z której wrócimy do swoich światów mocniejsi – bo bardziej doświadczeni oraz wzbogaceni o wartościową relację.

Jakub Gardner

coś Pięknego

Najpiękniejsze co mamy w życiu, to relacje z najbliższymi. Wspaniale, jeśli możemy je pielęgnować w high endowo urządzonej i komfortowej przestrzeni.

Prezentujemy realizację projektu Marty Kurek-Stokowskiej. Wykonaliśmy pierwszy etap realizacji większego ogrodu, część zlokalizowaną najbliżej domu. Przestrzeń ogrodowa poszerza dom o salon pod pergolą oraz tarasy dla zabaw dzieci i korzystania z wanny z hydromasażem. Zadaszenie tarasu z wypełnieniem ścian szkłem utrzymuje wewnątrz ciepło, w zimnych miesiącach dostarczane przez promienniki. Zasłony po bokach zapewniają prywatność osłaniając od podglądaczy z sąsiednich balkonów.

Zadaszenie to pergola Hiron GT, która jest produkowana przez nas z myślą o projektantach i wymaganych przez nich indywidualnych dopasowaniach. To najbogatsza oferta na rynku, ponieważ łączy nasze pomysły oraz najlepsze oferty od wielu innych producentów. Żaden inny producent tego nie robi, wszyscy trzymają się swoich markowych ofert.

Sprawdź jakie wyposażenie można zamontować w tym modelu pergoli

perełki w kolekcji Viven Garden

Włącz jako narzędzie do uzgadniania koncepcji z klientami wirtualny salon wyposażenia ogrodów Viven Garden. Znajdziesz w nim wyselekcjonowane przez nasz zespół produkty, modele i materiały, które dobrze sprawdzają się w polskich warunkach (przez cały rok pod chmurką), przefiltrowane przez gust naszych projektantów.

Pobierz listę w pdf i wykorzystuj w pracy koncepcyjnej dostawców, których jesteśmy przedstawicielami. To rekomendowane przez nas „klocki lego”, z których warto składać luksusowe ogrody prywatne.

Aktualna lista została wzbogacona o krótkie opisy dla szybkiej orientacji, zaktualizowane linki oraz półki cenowe (legenda na dole pdf).

coś Mądrego

Realizacje ogrodów są niezgłębionym źródłem przygód i doświadczeń. Nie sposób się podczas nich nudzić, a z każdej sytuacji można wyciągnąć coś wartościowego.

W tym sezonie rozpoznawaliśmy Instagrama jako medium dokumentowania historii przydarzających się przy budowie ogrodów. Wyciągaliśmy z nich to, co może wzbogacić merytorycznie lub refleksyjnie projektanta ogrodów i przedstawialiśmy w formie rolek. 

Przejrzyj nasze filmiki, zostaw komentarz jeśli masz podobne lub odwrotne doświadczenia. Chętnie podyskutujemy.

sztuka ogrodowa jakub gardner lukas kilarski nadzor na budowie

Zbierając doświadczenia prowadziliśmy równocześnie naszą działalność publicystyczną dzieląc się dobrymi praktykami i przekazując wiedzę dalej.

treści z ostatniego kwartału

Staw kąpielowy z wszechstronną strefą rekreacyjną [Case Study] – prześledź realizację zbiornika wodnego z oczyszczaniem wody za pomocą samych roślin i minerałów

Gawęda o lasach Miyawakiego – posłuchaj o sposobie zakładania lasów kieszonkowych i dowiedz się, dlaczego warto ją wprowadzać ogrodach. Tym bardziej wartościowy temat w roku, w którym odbudowa gleby jest nośnym tematem w naszej branży.

Jak niedrogo a efektownie zagospodarować działkę? – przeczytaj o średnich kosztach zakładania ogrodu i kilku sposobach na ich zmniejszenie

Jak wzmocnić więzi pomiędzy pracownikami dzięki wnętrzom ogrodowym przy firmie? – poznaj koncepcję wykorzystywania wnętrz ogrodowych przy dużych zakładach pracy, która jest odpowiedzialna środowiskowo, zwiększa wydajność pracy ekipy i prestiż firmy. Może obsługujesz czasem klientów biznesowych? Przyda Ci się taki zestaw argumentów.

Gawęda o wzorcowej ekipie ogrodniczej – o spełnianiu marzenia, dążeniu do Doskonałości i nieuchronnych potknięciach na tej drodze

Opublikowaliśmy też kolejny encyklopedyczny materiał na temat pergoli tarasowych:

Kompendium wiedzy o pergolach aluminiowych z ruchomym dachem cz. 2/5 – poznaj kompletny zakres informacji o projektowaniu zadaszeń aluminiowych

Który jest częścią cyklu i kontynuacją poprzedniej części: Kompendium wiedzy o pergolach aluminiowych z ruchomym dachem cz. 1/5. Zyskaj potężną dawkę wiedzy o tym, czym jest pergola aluminiowa i jakie korzyści oferuje, nie odstawaj – klienci coraz częściej wybierają te produkty i warto znać się na nich, aby zapewniać profesjonalną obsługę projektową.

zima w ogrodzie aranzacje ogrodowe zimowe 1920

Zimowa panorama na staw przepływowy

Zatroszcz Się o ogród

W związku z nadeszłą już zimą:

 • Odśnieżaj drzewa i krzewy jak jest bardzo dużo śniegu.
 • Sprawdź osłony roślin. Ochroń je przed solanką używaną do odśnieżania.
 • Jeśli topniejący śnieg nie podlewa Twoich roślin (np. w donicach) – podlej je w tym czasie ręcznie. Zwłaszcza iglaki.
 • Zrób przeręble rybom, jeśli trzeba. Uzupełnij wodę roślinom wodnym w pojemnikach.
 • Zabezpiecz drzewa owocowe przed pękaniem (pobiel je wapnem)

Doskonały widok wart wykorzystania w kompozycji

Rośliny iglaste stanowią cenną osłonę zimą

Zsynchronizuj swój Kalendarz

W najbliższej porze roku czekają Cię wiekopomne ogrodowe wydarzenia:

 • Zaczyna się okres lęgowy ptaków (zakaz wycinania drzew) i nowe wydanie Sztuki Ogrodowej – 1 marca
 • Dzień dzikiej przyrody – 3 marca
 • Sen zimowy ogrodników – do końca lutego – do 28 lutego 2023 r.
 • Jare Gody i Dzień Ziemi – równonoc wiosenna – 20 marca 2023 r.
 • Dzień Lasów – 21 marca
 • Dzień Wierzby – 21 marca
 • Pierwszy dzień Wiosny – 21 marca

coś Przyjemnego

Zrób sobie gorącej herbaty z imbirem, zawiń się w koc w fotelu, zrelaksuj się. Polecamy Ci zestaw treści, które dostarczą Ci ciekawych informacji, rozbudzą kreatywność lub po prostu poprawią nastrój:

Jak wyposażyć pergolę na jesień? – przeczytasz w nim o elementach wyposażenia pergoli aluminiowej, które pomogą ogrzać jej wnętrze

Białe lamele w pergoli – jak sprawdzają się w praktyce? – znajdziesz tu relację z wizyty w ogrodzie naturalistycznym

Sprawdź, czy masz warunki na postawienie pergoli – zdobędziesz know-how na temat dokumentów i pozwoleń, które trzeba uzyskać przy niektórych realizacjach

Kilka pomysłów na wnętrze pod pergolą przy domowym zaciszu – poznasz kilka pomysłów na to, jak możesz urządzić swoją przestrzeń pod pergolą

pogawędźmy

Posłuchaj najnowszej gawędy o Mistrzyni Marcie Górze – reportażu o doświadczonej twórczyni ogrodów, tworzącej wyjątkowo piękne ogrody bylinowe.

Zapraszam Cię też do przejrzenia starszych odcinków Gawęd Ogrodniczych – właśnie mija rok od publikacji pierwszego podcastu. 

kultura słowa

Niezmordowana jest oracja światów

mogę to wszystko powtórzyć od nowa
z piórem odziedziczonym po gęsi i Homerze
z pomniejszoną włócznia
stanąć wobec żywiołów

mogę to wszystko powtórzyć od nowa
przegra ręka do góry
gardło słabsze od źródła
nie przekrzyczę piasku
nie zwiążę śliną metafory
oka z gwiazdą
i z uchem przy kamieniu
z ziarnistego milczenia
nie wyprowadzę ciszy

a przecież zebrałem tyle słów w jednej linii
dłuższej od wszystkich linii dłoni
a zatem dłuższej od losu
w linii wymierzonej poza
linii rozkwitającej
prostej jak odwaga linii ostatecznej
lecz była to zaledwie miniatura horyzontu

i dalej toczą się pioruny kwiatów oratio traw oratio chmur
mamroczą chóry drzew spokojnie płonie skała
ocean gasi zachód dzień połyka noc i na przełęczy wiatrów
nowe wstaje światło

a ranna mgła podnosi tarczę wyspy


Pan Cogito rozważa różnicę między głosem ludzkim a głosem przyrody

Zbigniew Herbert

Ogłoszenia

Zapraszamy projektantów ogrodów

do długoterminowej współpracy z naszą pracownią twórczą.
 
Zapewniamy:
 • nieograniczone wsparcie konsultacyjne z każdym bieżącym projektem i sytuacją z klientem,
 • cierpliwą edukację w zakresie opanowania naszego standardu dokumentacji budowlanej,
 • uczestnictwo w pełnym procesie projektowo – wykonawczym.

Zgłoś się z projektem na etapie koncepcji, pomożemy Ci dobrać najlepsze technologie i dostawców.

Wykorzystuj Viven garden do prezentacji koncepcji i weryfikacji budżetowej klienta

W naszym katalogu Viven Garden – kolekcji rekomendowanych produktów umieszczamy również informację budżetową na ich temat. Dziś możesz sprawdzić i porównać parametry zadaszeń tarasowych wraz z wyceną w dwóch popularnych rozmiarach 3×4 oraz 4×5 m. 

Podziel się z nami opinią, czy ten katalog jest już dla Ciebie przydatny? Jak możemy go usprawnić, abyś mógł wykorzystywać go w swojej pracy jako wygodne narzędzie? Witryna jest młoda i w trakcie tworzenia, każda opinia jest dla nas bezcenna.

W 2024 r. wprowadzimy znacznie więcej produktów, a prezentacja online ma zawierać komplet informacji przydatnych z punktu widzenia projektanta wybierającego produkt lub materiał na dowolnym etapie projektowania.

Sprawdź na Galerii Ogrodowej ile kosztuje duże drzewo

W Galerii Ogrodowej – =Katalogu Roślin, w którym znajdziesz rekomendowane przez nas ok. 300 odmian drzew i krzewów, teraz możesz także uzyskać orientację budżetową ile kosztują rośliny naprawdę dużych rozmiarów.

Pamiętaj – to są ceny katalogowe, przyjęte za piękne solitery o określonych parametrach. Raczej jest to górna granica, dzięki czemu możesz przygotować klienta na rząd wielkości wydatków. Ceny na stronie są dobrym punktem odniesienia, bo ofertowe za same rośliny będą niższe, ale końcowa wartość posiadania drzewa w ogrodzie znacznie wyższa. Trzeba doliczyć zwykle ok. 30% na posadzenie i 10-20% na transport.

Planujesz u swoich klientów jakieś nasadzenia na wiosnę? Zgłoś się już teraz, poszukamy idealnych egzemplarzy i zarezerwujemy je dla Was w szkółkach. Kiedy zacznie się sezon, będzie gorąco – dobrze jest działać z wyprzedzeniem.

Kontakt & komentarze

jeśli masz jakieś pytanie – prześlij i spodziewaj się odpowiedzi

prześlij linka do tego numeru Sztuki Ogrodowej zainteresowanym znajomym

podziel się dobrem