Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA

2023 II Sztuka Ogrodowa

Nasza nowa ekspozycja w Krakowie – Renson Camargue w galerii i ogrodzie sztuki

Witamy Lato!…

ale Wiosna przecież jeszcze trwa!

Wraz z nadejściem nowej pory roku i ja, i cały team dostaliśmy podwójnego przypływu pozytywnej energii i nie możemy się doczekać, żeby się nią podzielić. Dobrą energią i owocami naszej pracy.

Naszą uwagę w dużej mierze zajmują przygotowania do imprezy dla projektantów – Powitania Lata 2023. To tym bardziej ekscytujące, że po covidzie jesteśmy imprezowo nadal ciut wyposzczeni. Chociaż w zeszłym roku integracja wyszła pysznie.

Na teraz – sobota 17 czerwca 2023 – szykujemy jak najwięcej fantów z oferty Viven i Galerii – wszystko aby zachwycić Cię i zainspirować, wiec 

Zatrzymaj się!

Czytasz drugi w tym roku numer naszego biuletynu firmowego – kwartalnika zatrzymaj się! Sztuka Ogrodowa. 

Daj się wzbogacić – zawodowo i kulturalnie, tym co najlepsze mamy Ci do zaoferowania. 

Idzie lato – masz dach nad tarasem?

Wiosna była chłodna, ale lato z pewnością nas rozgrzeje. A kiedy grzeje mocno – mało kto jest w stanie z przyjemnością siedzieć w słońcu. Potrzebujesz cienia. Twoje małe dziecko, starsi członkowie rodziny i każdy, kto się łatwo przegrzewa – potrzebują cienia.

Ale jakiego? Do dyspozycji masz wiele opcji:

 1. altanę – formy są różnorodne, podobnie jak nazwy – wiata/carport ale chodzi o dach stały
 2. pergolę z ruchomym dachem – obrotowe lamele
 3. pergolę typu Skye – ze ściąganym dachem obrotowym – imponujące technologicznie cacko, na które mało kto sobie pozwala
 4. pergolettę – czyli dach materiałowy w ramie pergoli, zwijany jak roleta rzymska
 5. pergolę z dachem materiałowym – ściąganym do rolety na ścianie o który musi być oparta, prowadnice są w konstrukcji
 6. markizę – czyli dach materiałowy w rolecie, ale bez konstrukcji i prowadnic
 7. pergolę tradycyjną – czyli konstrukcję z dachem ażurowym, dedykowaną pnączom lub z rozpiętym żaglem lub markizą rzymską
 8. żagiel – wolnostojący lub naciągnięty miedzy słupami / budynkami
 9. parasol – z nogą w środku lub z boku

Wg naszego wnikliwego researchu jako jedyni w Europie obecnie mamy wszystkie te zadaszenia.

W ciągu trzech miesięcy zajmowaliśmy się przede wszystkim porównaniem i Wielkim Rankingiem zadaszeń ogrodowych 2023 na naszej Viven:

Jeśli chcesz być ekspertem w dobieraniu zadaszeń do funkcji i potrzeb – koniecznie przestudiuj nasze zestawienia.

Sam nie raz czułem się bezradny w gąszczu informacji dostarczanych przez różnych dealerów. Teraz mamy wszystko czarno na białym – kto co oferuje i ile to kosztuje.

Możesz wybrać sam – świadomie, korzystając z naszych tabel porównawczych.

Możesz też skorzystać ze wsparcia opiekuna, który pozna Twoją indywidualną sytuację i doradzi ci najlepszą drogę postępowania w Twoim przypadku.

coś Pięknego

Za nami majówka, a więc eksplozja zieleni, życia i energii. Oraz wyjazdy małe i duże.

Od miesiąca mnie zachwyca jasna, świeża, wiosenna zieleń roślin, które gwałtownie zmieniają ponury, zimowy krajobraz w przestrzeń, w której da się normalnie żyć. Nie wiem właściwie jak my przeżywamy zimę, artysta Kazik Staszewski też nie wie, kiedy śpiewa

Polacy mają depresję totalną, dlatego, że nie ma słońca
prze 7 miesięcy w roku a lato bywa czasem nie gorące

ale z utęsknieniem czekam na wiosnę i lato, bo odmienia się nie tylko to co na zewnątrz. Odmienia się wewnętrzne nastawienie do świata, robi się cieplej, uśmiech częściej wita na oblicze i bliźni wydaje się jakby przyjaźniejszy niż, powiedzmy, jeszcze wczoraj… 

Ale proces ten jest powolny, wiosną Wi(e)dać wyłącznie symptomy i to wyłącznie kiedy jest się Wiedźminem (męska forma Wiedźmy, czyli kobiety która Wie). Prawdziwie przyjemni i przyjacielscy jesteśmy jako naród wyłącznie na przełomie lipca i sierpnia.

Czym więc zachwycać się o tej porze roku, jeśli nie właśnie naturą?

Tym razem chcę podzielić się z Tobą kadrami znad małego po-kopalnianego zalewu otoczonego lasami przetykanymi romskimi wioskami, na sąsiedniej Słowacji.

A nieopodal dalej jest większe jezioro, z szalenie inspirującym ukształtowaniem terenu:

Jeśli znasz mnie już trochę, wiesz, że jestem wielkim zwolennikiem pozwalania naturze, żeby kształtowała przestrzeń ogrodu. Oczywiście zgodnie z planem.

Wtedy na jednym poziomie kontrolujesz to, co się dzieje,
a w wyznaczonych miejscach

pozwalasz, żeby działy się cuda.

Wiesz o czym mówię?

Uwielbiam na przykład wprowadzać łąki z roślinności okolicznej, naturalnie wsiewającej się. Głównie częstotliwością koszenia regulujesz ich skład gatunkowy i wysokość w ciągu roku.

W takie łąki wsadzam rośliny (głównie drzewa i krzewy, ale też trawy ozdobne) dobrze dopasowane do warunków siedliskowych (nasłonecznienie, rodzaj i wilgotność gleby) i przez pierwsze lata dbam aby się zaaklimatyzowały. Korzystam z wyselekcjonowanej przez lata kolekcji kilkuset odmian, które uważam za odpowiednie w polskich warunkach. Moja żelazna lista.

Takie zabiegi sprawiają, że okolica staje się częścią ogrodu, a ogród częścią okolicy. Krajobrazy In&Out przenikają się i współżyją razem tworząc jeden ekosystem. Jadąc ulicą świat wygląda ładniej – bo spójniej, spokojniej i harmonijniej.

A przede wszystkim Ty czujesz się lepiej – bo jakaś istotna część wewnątrz Ciebie mówi:

"Znam to. To jest podobne do mnie i do tego, co mnie otacza. Jestem w domu. Jestem bezpieczny."

Wtedy odpoczywasz na głębokim poziomie. Wydajność wykorzystania ogrodu w celach sanatoryjnych wzrasta wprost proporcjonalnie do wykorzystanych zasobów – naturalnych i pro-ekologicznych.

A mówiąc o pięknie i naturze chciałbym pokazać Ci coś jeszcze, a przy okazji zajawić tematem sztuki w ogrodzie. 

Najpierw zadam Ci pytanie. Daj sobie dwie minuty do namysłu. 

z czym kojarzy Ci się sztuka w ogrodzie?

Już? Pomyślałeś?

Wśród odpowiedzi mogły się znaleźć różnego rodzaju rzeźby, ozdoby, wyjątkowych kształtów donice, witraże. Jedne bardziej nawiązujące do zieleni, inne takie, że postawisz i mówisz:

– To jest rzeźba, a to rośliny.

Myślę, że czasami potrzeba nam, ludziom, żebyśmy po spojrzeniu na sztukę mogli powiedzieć

– Znam to. To jest podobne do mnie i do tego, co mnie otacza, a jednak wyjątkowe. 

Prawie tak jak Adam, kiedy w rajskim ogrodzie zobaczył Ewę.

Uważam, że taki nastrój budują rzeźby Marthy Mulawy. Fragmenty ludzkiej twarzy złączone symbiotycznie z elementami natury pięknie harmonizują z ogrodową kompozycją i budzą zachwyt.

Może dopasujesz jakąś do swojego stylu ogrodowego?

coś Mądrego

Forms follow function.”

Louis Henry Sullivan

Hasło, które przez wiele lat inspirowało i inspiruje projektantów do tworzenia przestrzeni przede wszystkim użytecznych. Mają spełniać swoją funkcję, być praktyczne. Teraz już wiemy, że praktyczne, to nie znaczy wyłącznie podporządkowane surowym regułom i okrojone z innych wartości niż funkcjonalność.

Praktyka to też piękno, fantazja, współpraca z otoczeniem. Zachęcam Cię do inspiracji projektami, które swoim kształtem czerpią z przyrody. Pamiętaj, że podstawową funkcją jest życie samo w sobie.

Otoczenie Twojego życia – dom i ogród mają służyć życiu, które nawet wyposażone w najnowocześniejsze gadżety oraz źródła newsów i światopoglądów – nadal będzie miało swoje źródło w naturze.

Nawet, jeśli nie zajmujesz się zawodowo projektowaniem, nieświadomie tworzysz swoją przestrzeń na co dzień. Dzięki takim inspiracjom podświadomie wyrabiasz sobie gust, który przekłada się później na tworzenie własnego otoczenia pełnego harmonii.

Zapamiętaj i stosuj prostą regułę:

im więcej Natury w Twoim otoczeniu

– tym lepiej.

Z kształtu rzeki czerpie forma domu Dune House Przemka Olczyka a ogród przy nim – miękko umieszcza te nowoczesne bryły w koncepcji krajobrazu muld i starorzeczy oraz naturalnych zarośli głogowych i klonowych w tej okolicy. 

Wizualizacja nocna etapu koncepcji

Niedawno dom otrzymał prestiżową nagrodę

European Property Awards 2023–2024

w kategorii „Architecture Single Residence”.

Projekt został zrealizowany pod nadzorem autorów – pracowni architektury Mobius Architekci, którym serdecznie dziękuję za zaproszenie do zespołu twórczego i gratuluję zarówno olśniewającej bryły jak i profesjonalnego przeprowadzenia procesu budowlanego dla wymagających inwestorów.

To lubię we współpracy z biurem Mobius, że oni faktycznie stawiają swoje domy. To nie trafia do szuflady.

O najpiękniejszej rezydencji rodzinnej 2023 roku przeczytasz  tutaj.

Projekt i realizacja ogrodu zostały przeprowadzone przez mój zespół w latach 2018-2020. Chcesz zobaczyć Dune oraz inne nasze projekty? Zapytaj o dostęp do portfolio.

 

Do tego tanga trzeba dwojga

Dla natury ważna  jest neutralność budynku wobec środowiska.

Ten temat został poruszony na jednym z seminariów podczas ekskluzywnego wydarzenia dla architektów i projektantów wnętrz Architects@Work w Warszawie, na którym byli obecni przedstawiciele z mojej pracowni.

Zgadzasz się, że trzeba projektować ekologicznie, prawda? Wygląda na to, że sprawa nie jest jednak taka prosta.

Jeśli jest popyt na ekologiczne rozwiązania, wtedy możemy sobie na nie pozwolić. Często jednak takiego popytu nie ma

– takie mocne stanowisko wnieśli uczestnicy dyskusji „W stronę zrównoważonej architektury”.

Dali jasny sygnał, że nie jest łatwo przekonać inwestora do rozwiązań prośrodowiskowych. 

W skrócie – jeśli inwestor zgodzi się na eko – wtedy projekt będzie eko. Do tego „tanga” trzeba dwojga. Mocnym argumentem dla obu stron jest to, jeśli takie rozwiązania się opłacają. A jak się ma sprawa w ogrodzie?

W ogrodzie można wiele zrobić dla środowiska.

Na przykład założyć łąkę kwietną, wprowadzić gatunki roślin przyjazne pszczołom, nie kosić trawy tak często, wspomagać retencję, wydzielać niewielkie miejsca dla zwierząt (np. jeży), nie używać silnych środków chwastobójczych.

Dobry fachowiec doradzi Ci co możesz zrobić na swoim podwórku. Albo własna wrażliwość ekologiczna, którą warto byś zawsze pielęgnował. 

Ostatnio dzwoniliśmy po naszych klientach, którzy mają już istniejące ogrody i polecaliśmy im jakąś część wygospodarować na łąkę pod nadzorem merytorycznym producenta – Karola Podymy. Bo jeszcze można było siać, jeszcze można było coś zrobić wartościowego.

Można też
i warto

abyś sadził naprawdę 

Duże Drzewa

Bo duże drzewo robi dla środowiska znacznie więcej dobra niż setki małych! To nie są poglądy, to są twarde dane naukowe. Wszystko się przelicza, technologia komunalna obsługi zieleni jest dziś na naprawdę wysokim poziomie – i my to wiemy. 

Sadź duże drzewa bo duże drzewa są lepsze.

Poza tym – 

ten Wygrywa kto stawia na Lasy !*

thx Joanna Rayss
zapowiadam coś spektakularnego pod tym hasłem

Takie naprawdę duże drzewa są w Polsce niedostępne. Produkują je w Europie wyłącznie Holendrzy i Niemcy.

Możesz wynająć naszą pracownię i polecimy razem z Tobą wybrać wyjątkowe egzemplarze do Twojego ogrodu.

Możesz też wysłać naszych projektantów w pole (a są to wielohetkarowe pola). Będziemy Ci wysyłać foto & video na Whatsapp – już wstępnie wyselekcjonowanych egzemplarzy do zatwierdzenia.

Zainspiruj się zdjęciami z naszej wizyty w Holandii tej wiosny. Drzewa z tych szkółek kopie się wiosną i jesienią. Trzeba trzymać rękę na pulsie, jest to zależne od pogody. Ale wybierać można cały rok.

...a poza tym

Zatroszcz Się o ogród:

Przycinaj, co wybiega za bardzo, tyle razy ile trzeba, a także to co przekwitło, zanim zawiążą się nasiona.

Podlewaj interwencyjnie, lub ustaw mądry automat na systemie nawadniającym.

Podwiązuj intensywnie rosnące i nazbyt rozkładające się krzewy.

Dokarmiaj głodnych.

ogrodowy bondage

czy zbudowałeś już warzywnik dzieciom?

zsynchronizuj swój Kalendarz:

W najbliższej porze roku czekają Cię wiekopomne ogrodowe wydarzenia:

 • Zakończenie roku szkolnego – 23 czerwca 2023 r.
 • Noc Świętojańska – z 23 na 24 czerwca
 • Światowy Dzień Architektury – 1 lipca
 • Święto Peruna – 20 lipca
 • Dzień Ochrony Ekosystemów Namorzynowych – 26 lipca
 • Sprzątanie Świata trzeci weekend września – 15-17 września 2023
 • Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk – 19 września
 • Dożynki, Święto Plonów – Równonoc jesienna – 23 września 2023
 • Pierwszy dzień Jesieni i nowe wydanie Sztuki Ogrodowej – 23 września

coś Przyjemnego

Posłuchaj, jak wyglądały ostatnie miesiące w najnowszej Gawędzie i nastrój się odpowiednio do zakładania ogrodu.

eksplozja Lilaka

Starym borom nowe damy imię,
nowe ptaki znajdziemy i wody,
posłuchamy, jak bije olbrzymie,
zielone serce przyrody

z Gałczyńskiego

Jutro popłyniemy daleko,
jeszcze dalej niż te obłoki,
pokłonimy się nowym brzegom,
odkryjemy nowe zatoki

z Gałczyńskiego

to jest lub może być tu

Zaproszenie

na imprezę dla projektanów

Organizacja Ogrodów Polskich
wspólnie z Jakub Gardner team, Galerią Ogrodową i Viven Garden

zaprasza projektantów i architektów na inspirujące wydarzenie –

Powitanie Lata 2023

które odbędzie się 17. czerwca 2023 roku o godz. 16:00 w Krakowie w ogrodzie Jakuba Gardnera.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną wybrane produkty salonu wyposażenia ogrodów, ale przede wszystkim

pergola Hiron GT

zwycięzca Wielkiego Rankingu Zadaszeń Tarasowych 2023.

W planie imprezy także ciekawe aktywności i warsztaty powiązane z naszą pracą.

Chcemy poznać Cię jak najlepiej i połączyć z osobami, których możesz potrzebować, albo które mogą potrzebować Ciebie.

Zapisy, adres wydarzenia oraz więcej informacji na stronie:

imprezy.oop.org.pl

Kontakt & komentarze

jeśli masz jakieś pytanie – prześlij i spodziewaj się odpowiedzi

prześlij linka do tego numeru Sztuki Ogrodowej zainteresowanym znajomym

podziel się dobrem