Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA

2024 III Sztuka Ogrodowa

© JG , w parku Dębnickim w Krakowie

Posłuchaj w wersji audio:

Świat się zmienia na każdym polu.

Blogosfera ogrodowa umarła. Rozbudowana sieć blogów, która tętniła życiem przez dobrą dekadę po nastaniu nowego millenium, dziś już praktycznie nie funkcjonuje.

Na agregatorze feedly, który umożliwia śledzenie nowych artykułów, mam dodane kilkadziesiąt niegdyś popularnych i regularnie publikujących nowe treści stron ogrodniczych. Dziś loguję się tam po paru miesiącach nieobecności i widzę tylko 50 nowych wpisów i prawie wyłącznie z zachodnich portali.

Blogerzy przenieśli się na sociale, gdzie kwitnie życie komentarzowe. Niektóre z kiedyś poczytnych i ciekawych blogów przekształciły się w zaplecza contentowe dla branży SEO, pełne treści zoptymalizowanych pod kątem użycia opłacalnych słów kluczowych. Nie da się tego czytać, ale można na nich kupić artykuł, aby firmowa strona internetowa wyświetlała się wyżej w wynikach google.

Ale czy to jest jeszcze potrzebne? Młodzi użytkownicy coraz rzadziej pytają wyszukiwarkę o poszukiwane przez siebie informacje, a częściej szukają odpowiedzi na konkretnych serwisach społecznościowych. Albo zaczynają w google, szybko przechodząc do któregoś z pierwszych wyników – zwykle wielkich sklepów.

Naprawdę wartościowe treści, które kiedyś stały na blogach niby książki na wirtualnej półce, dziś często są już niedostępne albo dogorywają przykryte contentem komercyjnym.
Samo korzystanie z internetu zdaje się być obecnie zorientowane na szybkie pobudzanie się bodźcem, łapanie zajawki i oczywiście kupowanie. Kupowanie i sprzedawanie.

zatrzymaj się!

I rozejrzyj wokół – może jest jeszcze coś innego, na co warto skierować uwagę?

Skierować i utrzymać, co staje się coraz mniej oczywiste. Rozbiegany umysł to nowa choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że już 8% populacji cierpi na ADD lub ADHD, a przecież taka twarda diagnoza to tylko wierzchołek skali – w mniejszym lub większym stopniu problem braku koncentracji dotyczy wszystkich osób posiadających smartfony. A kto dzisiaj nie ma smartfona?

Klimat się zmienia i nikt nie wie, jaki to dokładnie będzie miało wpływ na nas i otoczenie naszego życia. Może my jako ludzkość nie wyginiemy, ale inne gatunki będą miały mniej szczęścia. Bioróżnorodność zmniejsza się w niespotykanym dotąd tempie.

Najkrótsze wielkie wymieranie, znane jako wymieranie ordowickie, miało miejsce około 450 milionów lat temu i trwało „zaledwie” około 1 miliona lat. To wydarzenie przyczyniło się do wyginięcia około 85% wszystkich gatunków na Ziemi, co czyni je jednym z najbardziej dramatycznych epizodów w historii życia w ogóle.

W porównaniu do pięciu historycznych wymierań na naszej planecie, obecne tempo znikania gatunków jest co najmniej alarmujące. Naukowcy szacują, że obecnie z powierzchni Ziemi znika jeden gatunek co 25 minut, co oznacza, że codziennie wygasa kilkadziesiąt gatunków. Jeśli obecne trendy się utrzymają, do końca XXI wieku Ziemia może stracić nawet 10% swoich gatunków roślin i zwierząt. To ponad 1000x szybciej niż podczas wymierania ordowickiego.

Alarm jest coraz głośniejszy. Coraz więcej osób, które spotykam, dołącza do głuchego telefonu przekazującego wieści o tym co się dzieje i jak możemy temu zaradzić. Mam poczucie, że ogrodnictwo i architektura krajobrazu w ostatnich latach przeżywają wyjątkowy skok rozwojowy. Właśnie dzięki temu, że nasze zawody i branże stają się potrzebne jak nigdy do tej pory. 

W lutym tego roku Parlament Europejski zatwierdził prawo dotyczące odbudowy zasobów przyrodniczych, które ma na celu przywrócenie do 2030 roku co najmniej 30% obszarów naturalnych do ich pierwotnego stanu. Do 2040 mamy odbudować 60% a do 2050 roku – 90% ekosystemów wymagających odnowy. Ustawa została przyjęta w czerwcu, a jej obecny kształt został wypracowany przy istotnym udziale partnerstwa SoGreen, którego członkami jest 8 największych europejskich organizacji pozarządowych zajmujących się zielenią.

W marcu podczas sesji Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska (UNEA-6) przyjęto m.in. deklarację uznającą prawo każdego człowieka do czystego i zdrowego środowiska. A od maja 2020 roku obowiązuje w Unii Europejskiej Strategia na rzecz bioróżnorodności na 2030 rok.

Coraz więcej dla ochrony środowiska robią też Chiny, które nie chcą pozostawać w tyle za resztą świata. Ze względu na swoją jednolitość kulturową i fenomenalną sprawność oraz skuteczność osiągają znacznie lepsze rezultaty w tej dziedzinie niż ktokolwiek na całym globie. W mieście Wuhan na prawie 4 tyś km specjalnych dróg jeździ obecnie 500 autonomicznych, elektrycznych taksówek. W mieście Shenzhen prawie 60% pojazdów to elektryki lub hybrydy. W latach 2013-2021 poziom zanieczyszczeń powietrza w całym kraju spadł o ponad 40%.

To zupełnie świeże wydarzenia, które jednak sygnalizują właściwy kierunek i pozwalają wierzyć, że jesteśmy na dobrej drodze. Niemniej bezwładność społeczna w naszej części świata jest potężna. Zanim deklaracje organizacji międzynarodowych staną się rzeczywistością w Polsce – minie wiele czasu i wydarzy się wiele katastrof.

Ostatnie powodzie są nośnym medialnie przykładem, ale od prawie dekady panuje u nas susza meteorologiczna. Szczególnie cierpi środkowa część kraju. To jeden  z wielu powodów aby dać się zainspirować i włączyć w swoje codzienne życie działania proekologiczne. Warto, zanim zobaczymy suche dno w Wiśle, w której poziom wody systematycznie opada.

Świat jest systemem naczyń połączonych i każdy z nas odgrywa w tym spektaklu swoją rolę. Wielkie decyzje prawne to jedno, ale one nie załatwią sprawy, jeśli Ty pozostaniesz obojętny i będziesz stawiać opór. Wpływ mają nie tylko Ci, którzy prą do przodu i patrzą w dal, ale także Ci, którzy zostają w tyle. A przywiązanie do status quo jest naprawdę potężne, co można zaobserwować na przykładzie sprzeciwu jaki niedawno na moim instagramie wzbudziła sama luźno rzucona wzmianka o możliwości i wartości zazieleniania pasów wzdłuż autostrad.

Nieprzeciętne i postępowe jednostki jak Wojciech Januszczyk, z którym rozmawiałem ostatnio na potrzeby przeprowadzenia reportażu mistrzowskiego, albo Daniel Petryczkiewicz, edukujący i alarmujący o stanie wód i mokradeł, generalnie spotykają się z małym zrozumieniem i odzewem. W swoich bańkach ich zdanie ma duże znaczenie, ale poza nimi – ludzi to po prostu nie obchodzi. Ogół społeczeństwa bagatelizuje problemy i odwraca wzrok.

Mentalna betonoza blokująca postęp często jest bardzo wyraźna u lokalnych włodarzy – wójtów czy członków rad, dla których teraźniejsze interesy i dobre wrażenie na twardym elektoracie są ważniejsze niż jakaś tam ekologia. A jeśli już dokonują ruchów na rzecz środowiska, to często jest to greenwashing – może nawet nie celowy, ale wynikający z braku wiedzy.

Świat się zmienia, to nieuchronne. Chcielibyśmy, aby zmieniał się w dobrą stronę, ale samorzutnie dzieje się odwrotnie.

Jeśli Ty chcesz, aby warunki życia na ziemi poprawiały się, a nie pogarszały, warto abyś zaangażował się w to w ramach swojej specjalizacji zawodowej. Nie musisz brać odpowiedzialności za cały świat, bo to wpędzi Cię otchłań bezradności i depresję klimatyczną. Ale nie bądź obojętny i stań po dobrej stronie.

Jak to zrobić żeby tematy, w które wierzymy, mogły znajdować szersze poparcie?

Co Ty możesz zrobić?

  1. Trenuj wrażliwość i uważność przyrodniczą. Spowalniaj życie. Bądź jak najczęściej offline. Wyłącz powiadomienia w telefonie. Spędzaj jak najwięcej czasu na przyrodzie. Uprawiaj kąpiele leśne w każdym miejscu, gdzie znajdziesz choć trochę zieleni.
  2. Uwrażliwiaj swoje otoczenie. Rodzinę, przyjaciół, sąsiadów i klientów. Zwracaj uwagę na to co widzisz. Nie martw się tym, na co nie masz wpływu, ale szukaj okazji by mieć wpływ. Często to jest kwestia samego wyboru – w prawo lub w lewo, nie kosztuje to wiele dodatkowej energii.
  3. Bądź odważny i nie bój się przedstawiać swoich poglądów innym. Nie bój się sprzeciwiać mainstreamowi i iść drogą, którą czujesz. Która wiesz, że jest dobra.
  4. Pogłębiaj swoją wiedzę i drąż z zaciekłą dociekliwością każdy temat, którym się zajmiesz. Nie zadowalaj się prostymi rozwiązaniami, podważaj je i sprawdzaj czy druga strona wygląda równie dobrze jak tabliczka z frontu. Sprzeciwiaj się ekościemie, nie powielaj jej. Stawaj się ekspertem w tematach, które Cię interesują i służ swoją wiedzą innym. Koryguj polityków i inne osoby publiczne, także publiczne komentarze na socialach. Kulturalnie i merytorycznie.

Myślę, że to jest właśnie Ten moment, kiedy warto zająć właściwą postawę wobec tych wszystkich zmian. Uważam, że właśnie teraz jest na To najlepszy czas.

Dzieje się naprawdę wiele dobrego – choć to dopiero początek drogi. Ale obserwuję rzeczywistość na wielu polach z poczuciem, że z każdym dniem ta kula śniegowa nabiera coraz więcej pozytywnej masy. Każda jednostka jak Ty czy ja robi różnicę. Zmieniający się internet i prędkość rozchodzenia informacji pozwalają nam odnajdywać się, łączyć i budować ciężar wpływu w niespotykanym dotąd tempie.

Jako projektanci ogrodów możemy przenosić ludzi w światy, które przeciwdziałają temu galopującemu pędowi ku zagładzie. Możemy tworzyć bioróżnorodne namiastki raju, w których dom znajdą niezliczone istoty każdego rodzaju.

Możemy inspirować innych – a szczególnie swoich klientów, by zatrzymali się, odłożyli smartfony na bok i zasłuchali się w szum drzew. I przypomnieli sobie, co jest naprawdę ważne.

Wreszcie – możemy kawałek świata naprawdę zwrócić naturze. A nie tylko udawać, że tak robimy. Bo nie każdy ogród jest eko.

Jestem przekonany, że dzięki pielęgnowaniu wrażliwości, świadomości i poziomu merytorycznego możemy odwrócić wektor zmian w jakim obecnie podąża przekształcanie środowiska życia na ziemi. Mam poczucie, że jako zawodowcy zajmujący się zagospodarowaniem terenów mamy szczególną odpowiedzialność i wpływ.

Obyśmy tylko wszyscy mieli wzrok zwrócony w jedną stronę – w kierunku ratowania naszej obsychającej i obumierającej planety.

Warto być częścią czegoś większego, zamiast zamykać się indywidualizmie w jaki pcha nas świat, w konsumpcji, zarobkowaniu i pędzie po coraz to nowe bodźce i aktywności. Warto zatrzymać się i spowolnić, obudzić w sobie takie wartości jak Troska i trzymać się ludzi myślących podobnie. 

P.S.

Myśl w skali makro – a działaj w swojej skali lokalnej. Bądź kroplą drążącą skałę. Ale działaj – żeby jesień życia nie wyrzuciła Ci, że „prześpiewałeś młodość całą…”.

Odwagi i cierpliwości.

coś Pięknego

Bogumiła Bulga, prowadząca krakowską pracownię projektowania zieleni B Element, przesyła zdjęcia i wizualizacje małych ogrodów bez trawników. Idąc za linią ideową ogrodu minimalnego uważa, że w przypadku powierzchni do 50m2 nie ma sensu robić trawnika.

Co nie jest oczywiste dla inwestorów. Powszechnie panuje przekonanie, że jak jest ogród to musi być i trawnik. Na pewno dokładają się do tego podejścia deweloperzy, którzy w wersji standardowej oddają ogródki po prostu z zasianą trawą i taki obrazek utrwalił się w głowach.

Wszystkie prezentowane tematy przesłane przez Bogumiłę miały pierwotnie trawnik, z którym były same problemy i wymagał mnóstwa czasu, aby go ratować. Po zrealizowaniu projektów nagle się okazało, że ogrody są właściwie bezobsługowe:

  1. Niewielki, przydomowy ogród, w którym zamiast trawnika Bogimuła stworzyła dwie bylinowe rabaty w oryginalnych kształtach. Roślinność dobrana w kolorach purpurowym, przechodzącym przez jasny fiolet, skończywszy na delikatnym różu.
  2. Mały ogród nad garażem gęsto zasadzony roślinami.
  3. Wizualizacje ogrodu orientalnego w trakcie realizacji, w którym problem trawnika już nie istnieje.

coś Mądrego

Zmiana jest nieodłączną częścią życia i rzeczywistości. Adaptujemy się do zmieniającego się świata i adaptujemy świat do zmian w nas.

Jak wyglądały zmiany krajobrazu na płaszczyźnie historycznej?

Czytanie w archiwum natury – to plastyczna i oparta na naukowych odkryciach opowieść o tym jak wyglądała Polska przed wiekami. Jak kształtował się krajobraz w którym dzisiaj żyjemy, jak szybko i w jaki sposób krajobraz odbudowuje się po braku ingerencji człowieka oraz jak się to bada.

Historycy krajobrazu w Radiu Naukowym opowiadają o swojej pracy i odpowiadają na pytania patronów programu.

W jakim kierunku teraz modyfikujemy świat?

Polecamy bardzo merytoryczny wykład prezentujący aktualne trendy w projektowaniu i zakładaniu ogrodów przydomowych – dobrze i syntetycznie przedstawione przez Monikę Kilian – właścicielkę Pracowni Architektury Krajobrazu Natura Zieleni.

Prezentacja przetykana jest wieloma praktycznymi uwagami od doświadczonego zawodowca, który myśli o dobru użytkowników – ich wygodzie i bezpieczeństwie korzystania z przestrzeni.

Bardzo celny jest wniosek, że tworząc ogrody musimy mieć naprawdę rozległą wiedzę. Wykład pokazuje, jak wielu tematów musi dotykać nasza nie tylko orientacja, ale również głęboka wiedza materiałoznawcza. Warto wiedzieć jak korzystać z różnych produktów. Żeby edukować klienta, żeby właściwie je zastosować i żeby razem to tworzyło dobrze działającą układankę.

Chociaż nie zgadzamy się do końca z tym, by rezygnować na wszelki wypadek z roślin obcych, oczywiście z inwazyjnych tak, ale gdybyśmy zrezygnowali z obcych w ogóle to nic nie dałoby się kupić i posadzić.

Nasze stanowisko jest też znacznie mniej dyplomatyczne w zakresie stosowania włókniny pod ściółkę – zdecydowanie odradzamy.

© JG

Żegnamy się z jesionami?

Od jakiegoś czasu nie możemy stosować już bukszpanów ze względu na totalne wyjadanie ich przez zawleczoną z Azji ćmę bukszpanową (Cydalima perspectalis). 

Podobnie sytuacja ma się z wiązami, które umierają powalone Holenderską chorobą wiązów (powodowaną przez grzyb z rodzaju Ophiostoma).

Wprowadzane są odmiany odporne, poleca się także wykorzystywanie tego rodzaju drzew na żywopłoty, ponieważ młode wiązy nie chorują.

Także jesiony od dekady są dziesiątkowane przez grzyby (Hymenoscyphus sp.). Ostatnio problem wydaje się nasilać – albo po prostu dopiero teraz widać skutki szkodnika żerującego wewnątrz drzew od dawna.

Zobacz film o jesionach – dlaczego liściastym kolosom grozi całkowita zagłada w którym o problemie opowiada Dariusz Dziektarz.

Jak tworzyć ogród odporny na szkodniki?

Wartościowa pogadanka Katarzyny Bellingham i Jacka Naliwajek na ten temat w ramach podcastu Naturalnie o Ogrodach , bazująca na ich najlepszych doświadczeniach. Oczywiście słowem – wytrychem dla tej zagadki jest „bioróżnorodność”.

Temat ten, bazując na rozległej wiedzy praktycznej i teoretycznej, rozwija i świetnie prezentuje także Łukasz Łukasz w wypowiedzi Załóż park narodowy w swoim ogrodzie.

Z obu źródeł zbierzesz cenne wskazówki oraz argumenty do rozmów z klientami, którzy w swoich ogrodach życzą sobie np. wyżwirowanych placów otoczonych betonem z lizaczkami na pniu w rozstawie muzealnej.

Architektura krajobrazu, czyli właściwie co.

Odcienie zieleni – ciekawy podcast (pięć odcinków) opowiadający o pracy architektów krajobrazu, historii zawodu, dziedziny wiedzy i branży w Polsce. Wykłady w formie rozmów zrealizowały architektki krajobrazu Joanna Paniec (pracownia Slowgarden.design) i Maja Skibińska (pracownia Szelest).

Nieco encyklopedycznie rozbijają zawód architekta krajobrazu na kluczowe elementy, wprowadzając słuchacza w to czym zajmuje się nasza dziedzina zawodowa. Bardzo wartościowe dla początkujących i osób spoza branży, ale dla branżysty też ciekawe.

W ramach podcastu przygotowano kilka odcinków które w większości dotyczą publicznych terenów – jak zresztą wskazuje tytuł – i architektury krajobrazu 

Pod kątem projektanta ogrodów warto zwrócić uwagę na odcinek poświęcony zmysłom i kolejny, który jest jego drugą częścią.

Jak założyć ogród na piaskach?

Zobacz post na FB grupie Bez ogródek – wywiązała się świetna dyskusja i cenne wskazówki jak postąpić z pomysłem na ogród na słabej glebie piaszczystej.

Jak w takich warunkach stworzyć „zaczarowany” ogród z ogromem nasadzeń, przeplatającymi się pnączami, krzewami, drzewami, mnóstwem bylin. Taki typowy ogród tętniący życiem. ?

Jak mądrze gospodarować wodą?

W ostatnich latach sytuacja pogodowa się eksterminuje – długo nie pada, a jak już spadnie to rzęsiście. Wyschnięta ziemia nie jest w stanie przyjąć takiej masy wody i kończy się to powodziami.

Magdalena Taczyńska prowadząca pracownię Gardenfolio w nowym numerze swojego newslettera (wersja pdf) przygotowała przekrój rozwiązań jakie mamy do dyspozycji w skali lokalnej, w zasięgu projektanta ogrodów i osób prywatnych.

Dodamy, że budując ogrody deszczowe bardzo ważne jest uszczelnienie pewnej części dna, które zagwarantuje, że wilgociolubne istoty w czasie suszy nie wyginą.

Woda i gleba są ze sobą nierozerwalnie związane – a już szczególnie na torfowiskach

Do takiego wniosku doszli także organizatorzy szkolenia dla doradców ds. klimatu i środowiska organizowanego w Zabierzowie dla ECAC, łącząc tematy gleby oraz retencjonowania wody. Co jest także powiązane z tematem ochrony, eksploatacji i niszczenia mokradeł – a na nich wartościowych torfowisk.

Temat ten wzbudza wiele kontrowersji a każdy podaje inne dane, udowadniając różne tezy i często atakując producentów roślin. Ponieważ korzystają z torfów często są wymieniani jako pierwsi niszczyciele środowiska naturalnego, co wypłynęło także w komentarzach posta na Instagramie JGT. Postanowiliśmy pogrzebać w tym głębiej i dotrzeć do wiarygodnych informacji, oto nasze obecne wnioski.

Na podstawie artykułu Peat and Peat Moss – The True Environmental Story autorstwa Robert Pavlis na stronie gardenmyths.com (zobacz pdf) oraz broszury (w pdf) klasmann-deilmann z 2018: The use of peat in commercial horticulture przesłanych przez Vitroflorę jako sprostowanie dla wypowiedzi w ramach wykładu Bylinarium – Seminarium dla producentów bylin z 2023 r. przeanalizowaliśmy bieżącą sytuację.

Zgodnie z przedstawionymi danymi można stwierdzić że:

A. Na Ziemi jest 400 milionów hektarów torfowisk, a 86% pozostaje nadal nienaruszonych. Z 14%, które są naruszone, ogrodnictwo odpowiada za znacznie mniej niż 1% (dokładnie za 0,05% = 2tyś km2 z 4074tyś m2)

B. z torfu, który jest WYDOBYWANY na świecie 60% jest wykorzystywane do ogrzewania a 40% do ogrodnictwa, czyli to co wydobywamy, zużywamy w tych 2 źródłach.

NATOMIAST

C. powierzchnia WYKORZYSTYWANYCH torfowisk (nie tylko przez wydobycie, ale głównie osuszanie aby pozyskać grunty) dzieli się na 51% w rolnictwie (300tyś km2); 26% przez leśnictwo (150 tyś km2); 22% przez osuszone torfowiska tropikalne (120 tyś km2).

CZYLI

Niszczenie torfowisk przez osuszanie i wprowadzanie tam upraw czy lasów odpowiada 99,95% światowego użycia torfowisk i zabiera ok. 14% ich światowej powierzchni. Dlatego będziemy odbudowywać te torfowiska m.in. w ramach wspomnianego wcześniej i wprowadzonego w tym roku w UE Nature Restoration Law.

INNA kwestia to jak osuszanie, uprawa i wydobywanie torfu z torfowisk przekłada się np. na uwolnienie CO2 do atmosfery…

ALE wniosek jest taki, że większość torfowisk na świecie nie jest jednak niszczona na produkcję substratów ale zabierana pod lasy i rolnictwo.

Z kolei w corocznym raporcie Państwowego Instytutu Geologicznego na temat torfów w 2023 r. (czytaj pdf) możemy przeczytać także o wydobyciu torfów na cele lecznicze, które jednak stanowią marginalną ilość. Jednak wniosek z raportu jest taki, że mimo rosnącego co roku (o ok. 1%) wydobycia, zasoby torfów także rosną (w granicach 1,5%), czyli bilans się delikatnie powiększa.

Co pewnie będzie musiało się zmienić drastycznie w nadchodzących latach, skoro zgodnie ze wspomnianym nowym europejskim prawem mamy w ciągu 5 lat przywrócić i odbudować 30% naszych naturalnych obszarów.

Jak to zrobimy?

Będziemy je zabierać rolnikom i w znacznym stopniu ponownie nawadniać.

Czy dym z orzecha jest szkodliwy dla jedzenia?

Jeden z klientów ostatnio usłyszał od swojego znajomego, że nie można przygotowywać posiłków (piec np. mięsa) na drewnie z orzecha włoskiego.

Trujące działanie orzecha włoskiego na inne rośliny jest znane od bardzo dawna. Dzieje się to dzięki obecnej w jego komórkach substancji chemicznej – juglonie. Hamuje on rozwój roślin w zasięgu korzeni – to zjawisko zwane allelopatią. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zobacz bardzo wartościowy artykuł – Juglon – substancja toksyczna z orzecha autorstwa Magdaleny Manieckiej (czytaj pdf).

Ale żeby trujący dla człowieka miał być dym? Z drzew iglastych, sosny, świerka – tak, ale nie z liściastych.

Przecież stosuje się zrębki orzechowe do wędzenia i na grilla. Spytaliśmy o to paru osób, między innymi Tomasza Mazura, właściciela Forno Italia – firmy budującej piece do pizzy opalane drewnem oraz właściciela świetnej pizzerii w Poznaniu – też nic nie wie na ten temat.

A Ty masz jakieś potwierdzone wiadomości o trującym dymie z orzecha?

Co dla tych, którzy pragną trawnika?

Podpowiadamy, żeby zaakceptować na nim inne rośliny niż trawy. Zmodyfikować definicję trawnika, zmienić ją z „strzyżony zespół połączonych systemem korzeniowym traw” na „nisko koszoną zieloną darń z roślin wieloletnich”.

Od wielu lat takie darnie promuje Łukasz Łuczaj – na swoim blogu podaje dobry zestaw roślin na trawnik bez trawy (czytaj pdf) – daleko wykraczający poza stokrotki i koniczyny.

Ciekawa dyskusja na temat mchu w trawniku odbyła się na grupie FB. Warto go akceptować, warto poznać różne spojrzenia na temat, tutaj mocno przez filtr podejścia permakulturowego.

Inna wartościowa dyskusja na FB to sprzeciw wobec przemiany pokoleniowego patrzenia na zachwaszczone działki.

treści z ostatniego kwartału od JGt

Skorzystaj z doświadczeń pracowni Jakub Gardner team która przekazuje swoją wiedzę i dzieli się dobrymi praktykami w ramach regularnej publicystyki:

Na czym polega świat usług luksusowych?

W młodej polskiej demokracji i społeczeństwie wolnorynkowym dynamicznie rozwijają się usługi różnego rodzaju i różnych sektorów, w tym sektor luksusowy. Ogrody zakładane wg indywidualnego projektu zaliczane bywają do dóbr luksusowych niejako machinalnie i na podstawie potocznego rozumienia tego słowa.

Jednak luksus to konkretna kategoria społeczna i rynkowa. Jest obszarem badań i podlega określonym prawom – chociaż studiowanie tego zagadnienia pozostawia często więcej pytań niż odpowiedzi.

Czemu nie warto oszczędzać na projektancie?

Pokusa bywa silna – po co płacić za projekt czy doradztwo, skoro to takie nienamacalne zło konieczne? Jakie ma sens hojność wobec projektanta?

Z pewnością wielu inwestorów nigdy nie zastanawia się nad taką perspektywą, a wielu zawodowcom brakuje podobnych argumentów w obronie swoich wycen.

Badania naukowe dotyczące lasów Miyawaki

Czy lasy Miyawaki to tylko moda, która zachwyca eko aktywistów z całego świata, czy realne narzędzie, które może podnieść dobrostan dla naszej planety? Zebraliśmy badania i artykuły naukowe dotyczące tej metody.

© JG

Zatroszcz Się o ogród

Liście najszybciej przypominają nam o upływie czasu:

  • zdmuchuj je z trawników na rabaty z drzewami, krzewami i bylinami i zostawiaj na ziemi. Na jak długo? Na zawsze.
  • opcjonalnie grabaj i rozrzucaj tamże;
  • powstrzymaj się od usuwania suchych pędów bylin – zostaw przy roślinie, niech się rozłożą;
  • przycinaj wilki roślin owocowych i formowanych;
  • przycinaj uschłe kwiatostany jeśli chcesz przedłużyć kwitnienie np. róż;
  • posadź rośliny cebulowe kwitnące wiosną;
  • okopczykuj wrażliwe krzewy;
  • w połowie X ostatni raz skoś trawę na 4-6 cm;
  • wyczyść zbiornik wodny, zrób konserwację systemów, regularnie zbieraj liście z powierzchni wody;
  • nawieź kompost na nowe i stare rabaty;
  • przedmuchaj i odłącz system nawadniania;
  • na koniec XI załóż chochoły lub włókninę dla ochrony przed mrozem.

© JG

© JG

Zsynchronizuj swój Kalendarz

W najbliższej porze roku czekają Cię wiekopomne ogrodowe wydarzenia:

  • Dzień Rzek – ostatnia niedziela września – 29 września 2024
  • Święto Drzewa – 10 października
  • Kończy się okres lęgowy ptaków (wolno wycinać drzewa) – 15 października
  • Dziady jesienne – drugi nów po równonocy jesiennej – 1 listopada 2024
  • Dzień Zapobiegania Wyzyskowi Środowiska Naturalnego podczas Wojen – 06 listopada
  • Światowy Dzień Jakości – drugi czwartek listopada – 14 listopada 2024
  • Dzień Czystego Powietrza – 14 listopada
  • Dzień Gleby – 5 grudnia
  • Pierwszy dzień Zimy – 21 grudnia
  • Szczodre Gody – Przesilenie zimowe – 21 grudnia 2024
  • Drugi dzień świąt i nowe wydanie Sztuki Ogrodowej – 26 grudnia

coś Przyjemnego

Co może być przyjemniejszego od integracji z ludźmi myślącymi podobnie, wrażliwymi na podobne obszary i podzielającymi nasze wartości? Zwłaszcza, że niewiele jest okazji do spotkań między zawodowcami zajmującymi się zielenią.

SAK organizuje WAK 2024 pod hasłem „Rośliny bliżej architektury”

Jeśli już wiesz, co to jest Architektura Krajobrazu a także chcesz pogłębiać swoją profesjonalna wiedzę w tym obszarze, to warto uczestniczyć w projektach organizowanych przez Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu. Takich jak projekt Współczesna Architektura Krajobrazu, który w tym roku obchodzi XX lecie.

Konferencja branżowa podsumowująca wiedzę o roślinach i o tym jak możemy wykorzystywać je do walki ze zmianami klimatu już za moment – 11 i 12 października.

Więcej informacji i zapisy na dedykowanej stronie WAK 2024. Zobacz też wydarzenie na FB.

Wersje pdf – zaproszenie | agenda | prelegenci

Raz do ludzi, raz do lasu

Iść do lasu – to przecież takie proste? Ale jak obecnością w lesie wesprzeć np. wyjście z depresji lub przewlekłego stresu, złagodzić ADHD, astmę lub cukrzycę? Okazuje się, że można, co zostało dowiedzione i nadal jest dowodzone przez naukowców i praktyków na całym świecie. Jak to działa?

Polecamy książkę Lasoterapia Katarzyny Simonienko – lekką, przyjemną a przy tym niesamowicie treściwą i pomocną na poziomie wręcz podręcznikowym.

Te same zasady jak podczas Shinrin-yoku w lesie można stosować też podczas przebywania w ogrodzie czy parku i każdemu przyniosą one wspaniałe benefity.

Warto posiadać taką wiedzę jako projektant ogrodów, bo czyż nie jest naszym celem czynić życie naszych klientów lepszym, zdrowszym i przyjemniejszym? Do nas należy nie tylko zakładanie im ogrodów, ale także edukacja jak mają z nich korzystać aby osiągnąć największy pożytek dla siebie.

Na FB funkcjonuje grupa, na której możesz znaleźć przewodnika ze swojej okolicy i wymieniać się doświadczeniami.

pogawędźmy

Posłuchaj najnowszej

  • gawędy o o mistrzu Januszczyku – reportażu o wyjątkowym architekcie krajobrazu, bardzo zaangażowanym w działania społeczne i przejętym kierunkiem w jakim zmierzamy jako naród, ludzkość i planeta. Trudno znaleźć drugiego takiego człowieka w Polsce: równie wszechstronnego i kompetentnego projektanta, społecznika i bojownika o wspólne dobro, tak otwarcie komunikującego w co wierzy i chętnie dzielącego się wiedzą.

Zapraszamy Cię też do przesłuchania starszych odcinków Gawęd Ogrodniczych. W ostatnim kwartale wszystkie należały do cyklu mistrzowskiego i przybliżały nie mniej ciekawe postacie ważne dla naszej branży:

  • gawędy o mistrzu Łuczaju  – Łukasz to legenda polskiej ekologii, ojciec łąk kwietnych, najlepszy znany nam znawca roślin jadalnych i mistrz ogrodu minimalnego. Twórca wspaniałego Dzikiego Ogrodu na podkarpaciu i autor książki o tym tytule.
  • gawędy o mistrzyni Małgorzacie Piszczek – opowieść o pełnej pasji ogrodniczce, twórczyni pięknych i bogatych w życie ogrodów, edukatorce, społeczniczce i oczywiście podróżniczce, znanej wielu osobom polskiego światka ogrodowego m.in. z blogowej lub socialowej publicystyki propagującej uważność na naturę i naturalne rozwiązania krajobrazowe.
  • gawędy o mistrzu Mirosławie Sztuka – opowieść o człowieku, który jest jednym z najlepszych polskich żyjących i aktywnych zawodowo architektów krajobrazu i równocześnie bardzo mało znany w naszym kraju. Mirosław Sztuka był i jest pionierem nowoczesnych rozwiązań pro krajobrazowych służących społeczeństwu. 

krótka forma wizualna

Tak, aby Cię nie zmęczyć, ale regularnie dostarczyć wartościowej – merytorycznej lub refleksogennej historii ze świata tworzenia ogrodów.

Zapraszamy na codzienny serial na kanale instagramowym JGT prowadzony z myślą o projektantach ogrodów i ich wszechstronnym rozwoju. Jeśli wolisz przeglądać materiały tematycznie – zajrzyj na spis rolek na stronie www JGT.

Zostaw komentarz jeśli masz podobne lub odwrotne doświadczenia. Chętnie podyskutujemy i odpowiemy na Twoje pytania.

kultura słowa

© JG

Posadziłam sto kwiatów tu
Bo wiedziałam, że przyjdziesz znów
Bo myślałam, że kolor ich
Zatrzyma Twój wzrok

Zasadziłam dwa krzewy bzu
Bo wiedziałam, że przyjdziesz znów
Bo myślałam, że zapach ich
Zatrzyma Twój krok

Pobieliłam ściany i próg
Żebyś z dala ujrzeć go mógł
Żeby nawet przy świetle gwiazd
Odbijał ich blask

Ty przeszedłeś i nawet raz
Nie spojrzałeś na kwiat, na dom
Chociaż serce me biło tak
Jak na trwogę dzwon

Do kogo idziesz
Jak poprzez mgłę
Dla kogo niesiesz
Ramiona swe
Kto bardziej czeka
Na przyjście Twe
Kto mocniej tęskni
W noce i dnie

Moje kwiaty już przykrył śnieg
Moje bzy już pościnał mróz
Zamknął rzekę na zamków sto
Zatrzymał jej bieg

Lecz Ty nawet najgorszy czas
Przy gasnących płomykach gwiazd
Po pas w śniegu przez zimny wiatr
Co noc idziesz gdzieś

Do kogo idziesz
Jak poprzez mgłę
Dla kogo niesiesz
Ramiona swe
Kto bardziej czeka
Na przyjście Twe
Kto mocniej tęskni
W noce i dnie
Do kogo idziesz
Jak poprzez mgłę
Dla kogo niesiesz
Ramiona swe
Kto bardziej czeka
Na przyjście Twe
Kto mocniej tęskni
W noce i dnie


Do kogo idziesz, Bogdan Jozef Loebl

© JG

Ogłoszenia

1 Mów do projektantów mądrze

Zapraszamy autorów wartościowego contentu. Wydawcą magazynu jest fundacja OOP, która serdecznie otwiera podwoje na twórczość dobrodajną i refleksogenną innych projektantów ogrodów lub osób, które do takiego audytorium chcą trafić.
  • Opublikowałeś gdzieś dobry tekst?
  • Zaprojektowałeś lub zbudowałeś piękny ogród, w którym zastosowałeś dobre praktyki warte powielenia?
  • Może znalazłeś wart rozpowszechnienia cudzy materiał?
Zainspiruj innych. Dziel się dobrem. Prześlij materiał i po pozytywnej weryfikacji z przyjemnością go opublikujemy. Artykuły, które już ukazały się gdzieś indziej zostaną umieszczone wraz z linkiem kanonicznym.

2 Włącz się w wolontariat OOP

Szukamy redaktorów wordpress. Do stałej, długoterminowej współpracy. Kochasz ogrody i naturę? Zaangażuj się w jeden z dwóch projektów. Zostań redaktorem:
  1. Biuletynu Sztuka Ogrodowa (tego który właśnie czytasz)
  2. Ogrodowej Mapy Polski – projekt wspierający turystykę ogrodową, na którym promujemy ponad 200 ogrodów i parków dostępnych publicznie, chwilowo odłączony z powodów technicznych
Wraz z rozwojem obu projektów, w przyszłości istnieje możliwość otrzymywania wynagrodzenia za tą pracę. Przeczytaj info o wolontariacie u nas.

Kontakt & komentarze

jeśli masz jakieś pytanie – prześlij i spodziewaj się odpowiedzi

prześlij linka do tego numeru Sztuki Ogrodowej zainteresowanym znajomym

podziel się dobrem