Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA

2024 II Sztuka Ogrodowa

Posłuchaj w wersji audio:

Gdzie jest Polska?

Ciśnie mi się na usta powiedzieć, że w czarnej .. glebie. Minąłbym się jednak z prawdą, bo mamy za niską zawartość próchnicy na naszych polach. Sama struktura fizykochemiczna polskich gleb nie pozwala by próchnicy było za wiele (max 5%), a jeszcze zniszczyliśmy naszą ziemię wieloletnią gospodarką orkową oddając bezcenny węgiel do atmosfery.

To gdzie jest ta Polska? Może w takim razie w czarnej .. dziurze? W otchłani wciągającej bezkrytycznie wszystko co zaproponują nam producenci i kolorowe tygodniki, powielający posłusznie mainstreamową papkę?

Kiedy prawie 10 lat temu zakładałem fundację Organizację Ogrodów Polskich, wiedziałem dokładnie czego trzeba branży ogrodowo – krajobrazowej, a razem z nią rynkowi konsumentów, który karmi ją jak ziemia kwiaty. Kiedy wcześniej i później jeździłem do Anglii czerpać z najlepszych wzorców europejskich mistrzów ogrodnictwa i kiedy wracałem, widziałem z wyjątkową wyrazistością kontrast między tym jak wygląda a jak mógłby wyglądać nasz świat, a szczególnie tereny zielone.

Widziałem i wiedziałem, że Polska sama sobie nie poradzi z ustaleniem właściwego kierunku rozwoju ogrodnictwa prywatnego. I sobie nie poradziła. Bo to jak obecnie wyglądają w większości polskie ogrody jest smutne i żenujące.

Nadal widzę ten kontrast i wiem bez żadnych wątpliwości dokąd warto zmierzać. Wizja, którą wtedy nakreśliłem dla fundacji OOP jest niezmiennie aktualna. Dziś jednak wiem jeszcze jedną rzecz, którą w swojej młodzieńczej zapalczywości dekadę temu ignorowałem. Chociaż powinna była być dla mnie oczywista – skoro jestem ogrodnikiem.

Mam na myśli czas, którego potrzeba na wprowadzenie dobrych planów w życie. Oraz cierpliwość i wyrozumiałość dla błędów, które naród tak początkujący jak Polacy musi popełniać zanim wejdzie na dobrą ścieżkę.

Ale czy w obliczu dynamicznych zmian klimatycznych mamy jeszcze ten czas?

zatrzymaj się!

I rozejrzyj wokół. Co widzisz? 

Zapewne wszędzie coś. Może blok, dom, ogrodzenie, ulicę, chodnik, pojazdy, latarnie – i ludzi oczywiście. Jesteśmy wszędzie. W każdy miejscu stawiamy urządzenia, bez których nie potrafimy się obejść. Sterylizujemy świat z wszelkiego życia, z mikrobów, roślin i zwierząt.

Ja ostatnio szczególną uwagę zwracam na to, ile powierzchni świata wokół siebie wyasfaltowaliśmy, wybetonowaliśmy, wyścieliliśmy plastikiem i wyżwirowaliśmy. Odczuwam to całym ciałem, ponieważ robiąc ogrody spędzam wiele czasu na powietrzu. Cała ta ciężka materia akumuluje ciepło i promieniuje nim wyprażając wszelką wilgoć. Słońce grzeje, beton grzeje, wydajność ekipy spada a rośliny usychają w oczach. Nie muszę czekać na żadną zapowiadaną katastrofę, bo hipertermia i odwodnienie są powszechną codziennością.

Robię ogrody w całym kraju, w związku z tym wiele podróżuję. Lubię też zawsze przejść się nieco po okolicy, poznać sąsiedztwo, poszukać inspiracji. Choć z przykrością przyznaję, że zwykle nie znajduję. Dominują antyprzykłady. Oglądam jak ludzie urządzają swoje podwórka i zamiast wzmocnić się spacerem wracam zdeprymowany. I zdeterminowany, by u mojego klienta osiągnąć coś przeciwnego.

Patrzę na wielkie pola martwych nawierzchni, na których rośliny, jak muzealne eksponaty, walczą o przeżycie i serce mi się kraje. Ze smutkiem obserwuję pojedyncze zielone lizaki na patyku, czy baloniki na sznurku (takie skojarzenia budzą u mnie odmiany typu Globosum czy Umbraculifera). Czuję żal widząc obowiązkowe hortensje zwykle sadzone w warunkach zupełnie dla nich nieodpowiednich. Budzą mój opór wszędzie sypane połacie żwiru – bo przecież żwir to żwir, konkret, raz wysypiesz i nie zginie, a nie jakaś tam kora, którą trzeba ciągle dosypywać…

I taki zestaw ciężkich przeżyć napełnia mnie zaangażowaniem i zapałem, które wkładam w edukację kolejnych świeżych właścicieli ogrodów prywatnych. I tłumaczę im na przykład, że grzyby i szkodniki pożerające wymarzone rośliny z ich koncertu życzeń mogłyby nie być tak agresywne, gdyby tego antropo-oceanu było mniej. I rachunki za wodę mogłyby być niższe. I pracy w ogrodzie mogłoby być mniej, a czasu więcej na przyjemności… 

Nie chciałbym jednak serwować Ci takiej żałosnej jeremiady bez konstruktywnego rozwiązania.

A rozwiązanie jest jedno i bardzo proste – to bujność.

Wszędzie, gdzie to tylko możliwe potrzebujemy wprowadzać życie. Bogate, różnorodne i bujne. Potrzebujemy zarosnąć nasz świat, tak, żeby przestać go dostrzegać.

Naszym celem jest rozejrzeć się wokół siebie i nie zobaczyć nic, nie musieć na nic patrzeć. Bo czego dowiódł Strzemiński w Teorii widzenia – tylko formalne obiekty zwracają naszą uwagę. Las, zagajnik, zarośle, gęstwina – pozwalają oczom odpocząć.

A przebodźcowani, przeciążeni, zestresowani, wymęczeni ludzie XXI w. niczego tak bardzo nie doceniają jak szansy na odrobinę wytchnienia. Wiem o czym mówię, jestem ogrodnikiem. A ogrodnicy, jak pisała Anna Tokarczuk, są mistrzami przyjemności.

Bujność a razem z nią – różnorodność, to także stabilność, która gospodaruje się jak jeden mądry organizm. Regeneruje glebę, przechowuje zasoby wody, nie pozwala żadnym patogenom zdominować otoczenia. A stabilność ekosystemowa oznacza mniej ingerencji, więcej czasu, więcej zaoszczędzonych środków i znowu – więcej przyjemności.

Oto sposób w jaki zweryfikujesz, czy udało Ci się osiągnąć najlepszy z możliwych efektów w aranżowaniu świata. Gdy poproszę Cię znowu abyś rozejrzał się wokół i spytam – co widzisz? A Ty powiesz, że nic.

P.S.

Oczywiście, tych bujnych i bezkształtnych zarośli potrzebujesz przede wszystkim jako tła – planu, na którym mogą zjawić ważniejsi aktorzy.

Kim oni będą?

Czy będzie to malownicza sosenka na skalniaku imitującym górskie turnie? Czy zjawiskowy soliter przebarwiający się ogniście jesienią? Dywan z wrzosów i azalii? Czy wyjątkowa rzeźba karmiąca głód estetycznych wrażeń?

A może najważniejszymi aktorami zostaną Twoi klienci? Człowiek i jego bliscy, którym podsuniesz tylko kawałek podłogi, wygodne siedziska i może jakiś dach od słońca i wody…?

Wszystko zależy od Ciebie. Wierzę, że wybierzesz Najlepiej.

coś Pięknego

Jak pogodzić antropocentryczny charakter pracy projektanta ogrodów, w którym wymagający inwestor jest osią, wokół której gospodarujemy przestrzeń z troską o środowisko naturalne?

Ultra luksusowa koncepcja ogrodu „Wszędzie tam gdzie Ty”, która powstała w pracowni Jakub Gardner team jest udaną odpowiedzią na to pytanie.

Zapraszamy do zapoznania się z obszernym case study, w którym ujawnione zostało wiele niuansów procesu projektowego oraz zręcznych zabiegów technicznych i ogrodowych.

promocja sponsora:

perełki w kolekcji Viven Garden

Włącz jako narzędzie do uzgadniania koncepcji z klientami wirtualny salon wyposażenia ogrodów Viven Garden. Znajdziesz w nim wyselekcjonowane przez nasz zespół produkty, modele i materiały, które dobrze sprawdzają się w polskich warunkach (przez cały rok pod chmurką), przefiltrowane przez gust naszych projektantów.

Sprawdź aktualną listę z kompletem rekomendowanych przez nas „klocków lego”, z których warto składać luksusowe ogrody prywatne.

Jeśli chcesz robić realizację kompleksową z Jakub Gardner team – wykorzystuj w pracy koncepcyjnej dostawców, których jesteśmy przedstawicielami.

Polecamy Ci współpracę z Galerią Ogrodową, która dostarczy duże egzemplarze drzew i komplet roślin wg Twojego projektu. Sprawdź jak pracujemy z projektantami.

© JG

coś Mądrego

Jest dziwnie.
W łęgu prześpiewują się słowiki, a w szkółce szarości i brązy na tle burego nieba. (…)

Małgorzata Piszek vel Megi Moher
przeczytaj co miała do powiedzenia dalej w poście na FB o tegorocznych przymrozkach

#biodiversityday

Międzynarodowy Dzień Bioróżnorodności wprawdzie już był 22 maja (co oczywiście w poprzednim numerze zawarliśmy w kalendarium) ale to nie znaczy, że Twoje działania mają ograniczyć się do świętowania tylko w tym dniu.

Dowiedz się więcej na stronie Konwencji o różnorodności biologicznej i bądź częścią planu – teraz i w przyszłości. Plan ten został zapoczątkowany 22 lata temu – konwencję podpisało 150 przywódców rządów podczas Szczytu Ziemi w Rio w 1992 r. A Ty się pod tym podpisujesz?

Co warto czytać?

Nie wiadomo. Może biuletyn zatrzymaj się! Sztuka Ogrodowa? Wydajemy go właśnie dlatego, że brakuje nam bardzo periodyku, który mógłby wzbogacić życie projektantów ogrodów.

Nasze rosnące grono czytelników dodaje nam otuchy – oto fragment listu jednej z czytelniczek:

… cieszę się bardzo z tej inicjatywy. Chłonę! Aż żałuję, że sama totalnie nie potrafię pisać. Ale kocham czytać. Myślę, że to dobry pomysł na zmianę wydawcy. Marzy mi się od dawna magazyn branżowy dedykowany właśnie projektantom przestrzeni dla indywidualnych klientów (głównie, ale nie mówię, że tylko).
Myślę, że na rynku jest ogromna luka, już wystarczy popatrzeć na czasopisma:
– Zieleń to życie: bardzo lubiłam ale szybko przestali ją wydawać
– Zieleń miejska: prenumeruje i czytam od lat…bardzo lubię tą tematykę ale jako projektant przestrzeni prywatnych mam niedosyt. Lubię przestrzeń publiczną i dlatego czytam, swego czasu trochę projektowałam. Ale mam wrażenie czasami, że wiele tam sprzeczności, niektóre artykuły trącą banałem, brakuje przemyśleń autorów czy nawet bardzo często akapitu z wnioskami
– Gardner 's World: miałam 3 podejścia…no nie, nie, nie. Szata graficzna odpychająca, słaba kalka z języka angielskiego
– Gardens Illustrated: prenumeruję od tego roku…ale traktuję jako zajawkę, inspirację. Czegoś takiego brakuje mi na polskim rynku.
Trzymam kciuki na rozwój projektu i może kiedyś również papierowe wydanie?
– Architektura & Biznes: czasami w kwestii architektury krajobrazu mają ciekawsze artykuły niż Zieleń Miejska
– kiedyś byłam subskrybentką płatnego newslettera dziewczyn z „Bez ogródek”. Było to ciekawe, szkoda, że po paru miesiącach zarzuciły pomysł. A Twój biuletyn wypada naprawdę fajnie.

dołącz do grona twórców !

Jest luka i jest audytorium – ale brakuje wartościowego contentu.

Może stworzyłeś coś wartościowego, czym chcesz się podzielić? Może to być tekst, pomysł opracowany w dowolnej formie albo praca z Twojego portfolio.

Może to być treść, którą znalazłeś w sieci i warto powiedzieć o niej innym. Nie wahaj się przesyłać takich materiałów, my odsiejemy te, które pasują do naszej filozofii i najlepsze włączymy do nadchodzącego numeru.

Co Cię denerwuje w wykonawcach Twoich projektów?

Bardzo ciekawa dyskusja, która szybko wyszła poza wymiar zadanego pytania a dobrze pokazuje stanowiska po stronie projektantów i wykonawców – zobacz post z komentarzami na grupie „Architekci krajobrazu – zlecenia i współpraca” na FB

Czy AI nadaje się jako narzędzie do projektowania ogrodów?

Wg nas przy obecnym poziomie zaawansowania technologicznego Sztuczna Inteligencja jest jeszcze nieco za mało inteligentna aby stanowić wartościowe wsparcie. Czynione przez nas próby przyniosły mnóstwo zabawy, ale gdy chcieliśmy osiągnąć precyzyjny efekt – więcej frustracji niż pożytku.

Niemniej warto zawsze testować nowe możliwości. Sprawdź narzędzie które tworzy propozycje domu lub ogrodu na podstawie zdjęcia – reimaginehome.ai.

Co Miłosz Brzeziński może poradzić projektantom?

Wprawdzie oba spotkania z czołowym polskim tłumaczem zjawisk psychologicznych na YT dotyczą projektantów wnętrz, niemniej możemy wyciągnąć z tego wartość dla siebie przez analogię.

Zobacz, posłuchaj:

Przeciekawa i wzbogacająca rozmowa z Miłosza Brzezińskiego z Dagmarą Drozd-Piwnicką, w trakcie której podpowiada projektantom jak rozwiązywać różne trudne zagadnienia z perspektywy sposobu w jaki myślą i postępują ludzie.

O trudnych wyborach, wolności i skrajnych emocjach jakie wywołują procesy budowlano remontowe posłuchasz na kanale Internity Home.

Dlaczego nie warto oszczędzać na lampach ogrodowych?

Doskonale zilustrował to Dominik Strzelec na swojej instagramowej rolce.

Ucz się od doświadczonych praktyków

Ciekawa rozmowa z Benedyktem Kawęckim na kanale Internity dostarczy Ci wielu cennych argumentów w kontaktach z mało świadomymi inwestorami i architektami.

Benedykt jest wyspecjalizowanym i doświadczonym realizatorem ogrodów rezydencjonalnych. Świetnie tłumaczy jak ważne jest skonsultowanie się z projektantem ogrodu na etapie tworzenia PZT i projektowania wnętrz. Mało kto o tym mówi a wiele projektów na małych miejskich działkach jest realizowana nielegalnie, z pogwałceniem zgody na PBC. Albo sieci są wyprowadzone nie tak jak trzeba albo jest ich za mało. 

Bardzo mądrze opowiada także o tym jakie warunki w zakresie materiałów musimy postawić przed meblami zewnętrznymi i dlaczego muszą one kosztować więcej niż te do domu.

© JG

Skorzystaj z doświadczeń pracowni Jakub Gardner team która przekazuje swoją wiedzę i dzieli się dobrymi praktykami w ramach regularnej publicystyki:

treści z ostatniego kwartału od JGt

Co to znaczy ogród naprawdę naturalny? Pod względem metod urządzania działek ogród naturalny wydaje nam się najdoskonalszą formą.

Jakub nie wyobraża sobie, żeby można było zagospopdarować teren lepiej czy mądrzej.

Dlaczego odradzam żwirek na kwietnikach? Każdy a w szczególności biały? Jakie straty i zniszczenia powodują połacie kamienia na rabatach w ogrodzie?

Czemu Krzysztof ma drgawki wchodząc do swojego wyżwirowanego ogrodu a Martyna w swoim ogrodzie naturalnym tylko luzik, hamaczek i imprezki?

Jak założyć ogród bezobsługowy, czyli 7 przykazań ogrodowego leniucha. Z których popularnych zabiegów serwisowych możesz bezkarnie zrezygnować i co robić zamiast tego?

Ogród minimalny wymaga minimum pielęgnacji, minimum ludzkiej ingerencji – zwracając Ci maksimum dobra. Jak to się sprawdza w praktyce?

Ogród dla Człowieka jest pełen kojącej Natury. Posłuchaj audio do tekstu opublikowanego na ogarnijogrod.pl.

Jesteśmy ludźmi a jako ludzie – organizmami żywymi, podobnymi innym zwierzętom ale też roślinom. Stanem idealnym, do którego dążymy jest zaspokojenie wszystkich potrzeb, a potrzeby u każdego człowieka są przecież takie same.

© JG

Zatroszcz Się o ogród

Nadchodzi lato a wraz z nim wysokie temperatury i od czasu do czasu także niemało wody. W takich warunkach wszystko rośnie intensywnie, weź się więc (albo zagoń innych) do roboty:

 • przytnij żywopłoty
 • usuwaj niepożądane wilki z liściaków
 • przycinaj przekwitłe kwiatostany przed zawiązaniem nasion
 • podziel i rozsadź przekwitłe byliny
 • podwiązuj pokładające się byliny – albo daj im umrzeć i posadź coś sztywnego
 • nie koś trawnika zbyt często jeśli jest gorąco
 • wykonaj dokarmianie azofoską żarłoków
 • sprawdź filtry w stawie
 • plew chwasty na bieżąco
 • podlewaj spragnionych interwencyjnie

© JG

© JG

Zsynchronizuj swój Kalendarz

W najbliższej porze roku czekają Cię wiekopomne ogrodowe wydarzenia:

 • Zakończenie roku szkolnego – 21 czerwca 2024 r.
 • Noc Kupały – przesilenie letnie – z 20 na 21 czerwca 2024
 • Noc Świętojańska – z 23 na 24 czerwca
 • Światowy Dzień Architektury – 1 lipca
 • Święto Peruna – 20 lipca
 • Dzień Ochrony Ekosystemów Namorzynowych – 26 lipca
 • Sprzątanie Świata – trzeci weekend września – 14-15 września 2024
 • Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk – 19 września
 • Dożynki, Święto Plonów – Równonoc jesienna – 22 września 2024
 • Pierwszy dzień Jesieni i nowe wydanie Sztuki Ogrodowej – 23 września

coś Przyjemnego

We Wrocławiu miało niedawno miejsce przemiłe spotkanie z dziką przyrodą ogrodników i nie ogrodników, pod hasłem – co możemy zjeść z łąk. Zakończyło się biesiadą z surówek, ucieranek i grillowanych kukurydzianych placków. Pyszne i pouczające, a przede wszystkim – w doborowym towarzystwie. Warto uczestniczyć w podobnych akcjach.

Polski wynalazca, Jakub Kwiek, zaprezentował wiosną tego roku rewolucyjny produkt – lodówkę gruntową.

Mechanizm wyciągania jej z pod ziemi jest elektryczny i sterowany z apki a nawet głosowo, za to napoje chłodzą się wyłącznie dzięki temperaturze gleby.

Doskonały pomysł aby zrobić wrażenie na znajomych, zwłaszcza że lodówka jest innowacyjna, mało kto ma takie cudo a w dodatku jest chroniona prawem patentowym, więc nieprędko pojawią się naśladowcy.

I oczywiście urządzenie jak znalazł na panujące i nadchodzące upały.

Cenę i informacje techniczne lodówki Chillgarden sprawdzisz na Viven Garden.

Jak założyć oczko wodne na folii?

Woda w ogrodzie zawsze wprowadza dobrą atmosferę i niekoniecznie musi od razu być zaawansowanym technologicznie stawem kąpielowym z ultra czystą wodą. Prostą metodę na oczko wodne na folii prezentuje na łamach Sztuki Ogrodowej redakcja portalu ogarnijogrod.pl – przeczytaj artykuł.

kultura słowa

© JG

W przedziwnym mieszkam ogrodzie,
Gdzie żyją kwiaty i dzieci
I gdzie po słońca zachodzie
Uśmiech nam z oczu świeci.

Wodotrysk bije tu dziwny,
Co śpiewa jak śmiech i łkanie;
Krzew nad nim rośnie oliwny
Cichy jak pojednanie.

Różom, co cały rok wiernie
Kwitną i słodycz ślą woni,
Obwiązujemy lnem ciernie,
By nie raniły nam dłoni.

Żywim rój ptaków, co budzi
Ze snu nas rannym powiewem,
Ucząc nas iść między ludzi
Z dobrą nowiną i śpiewem.

I mamy ule bartnicze,
Co każą w pszczół nam iść ślady
I zbierać jeno słodycze
Z kwiatów, co kryją i jady.

I pielęgnujem murawę,
Plewiąc z niej chwasty i osty,
By każdy, patrząc na trawę,
Duszą, jak trawa, był prosty.


Ogród Przedziwny, Leopold Staff

© JG

Ogłoszenia

1 Mów do projektantów mądrze

Zapraszamy autorów wartościowego contentu. Magazyn wraz z poprzednim numerem zmienił wydawcę i serdecznie otwiera swoje podwoje na twórczość dobrodajną i refleksogenną innych projektantów ogrodów lub osób, które do takiego audytorium chcą trafić.

 • Masz dobry tekst?
 • Zaprojektowałeś lub zbudowałeś piękny ogród, w którym zastosowałeś dobre praktyki warte powielenia?
 • Może znalazłeś wart rozpowszechnienia cudzy materiał?

Zainspiruj innych. Dziel się dobrem.

Prześlij materiał i po pozytywnej weryfikacji z przyjemnością go opublikujemy. Artykuły, które już ukazały się gdzieś indziej zostaną umieszczone wraz z linkiem kanonicznym.

2 Włącz się w wolontariat OOP

Szukamy redaktorów wordpress. Do stałej, długoterminowej współpracy.

Kochasz ogrody i naturę? Zaangażuj się w jeden z dwóch projektów. Zostań redaktorem:

 1. Biuletynu Sztuka Ogrodowa (tego który właśnie czytasz)
 2. Ogrodowej Mapy Polski – projekt wspierający turystykę ogrodową, na którym promujemy ponad 200 ogrodów i parków dostępnych publicznie, chwilowo odłączony z powodów technicznych

Wraz z rozwojem obu projektów, w przyszłości istnieje możliwość otrzymywania wynagrodzenia za tą pracę.

Przeczytaj info o wolontariacie u nas.

Kontakt & komentarze

jeśli masz jakieś pytanie – prześlij i spodziewaj się odpowiedzi

prześlij linka do tego numeru Sztuki Ogrodowej zainteresowanym znajomym

podziel się dobrem