Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA

Oczko wodne z folii – budowa krok po kroku

Zdjęcie główne - Budowa oczka wodnego, źródło depositphotos.com

Jeśli Twoim marzeniem jest mieć w ogródku oczko wodne, po prostu je zrób. Pokażemy jak w prosty sposób stworzyć niewielkie, ale pełne uroku miejsce pełne roślin, a nawet rybek, jeśli będzie wystarczająco głębokie. Koszty nie będę wygórowane, a efekt zachwycający. Każda i każdy mogą własnymi rękami, przy odrobinie wysiłku, stworzyć ten mały, wodny raj.

Pozwolenie na oczko wodne

W zależności od tego, jaką powierzchnię będzie miało Twoje oczko wodne, możesz potrzebować pozwolenia. Jeśli powierzchnia lustra wody nie będzie większa niż 50 m2, wówczas buduj śmiało, taki zbiornik wodny, przeznaczony do celów rekreacyjnych, nie wymaga ani zgłoszenia takiej budowy, ani pozwoleń.

Jeśli natomiast planujesz budowę większego zbiornika, to najlepiej jest zadzwonić do urzędu miasta lub gminy i zapytać, jakich formalności musisz dopełnić.

A ponieważ Twoje oczko wodne będzie proste i możliwie tanie w budowie, to lutro wody będzie miało do 50 m2. Nie musisz więc kłopotać się o zgłoszenia czy zgody.

Budowa oczka wodnego z folii krok po kroku

Krok 1 – miejsce na oczko wodne

Zanim zaczniesz budowę oczka wodnego, trzeba znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Dobrze jest, gdy lustro wody wystawiane jest na działanie promieni słonecznych przez co najwyżej 6 godzin w ciągu dnia, więc przede wszystkim staramy się wybrać miejsce zaciszne i przynajmniej lekko zacienione. Jeśli bowiem oczko jest niewielkie, to woda w słońcu zbyt mocno będzie się nagrzewała, co zaszkodzi i roślinom, i rybkom.

Kolejna zasada – oczko wodne z folii nie powinno znajdować się blisko domu czy innych zabudowań. A to dlatego, że taka folia może pęknąć. Jeśli nie chcemy dokładać sobie roboty, to również nie powinno znaleźć się pod drzewami, bo opadające liście, igły i gałązki mocno je zaśmiecą, a ich gnicie zanieczyści wodę.

Komentarz JG: warto przygotować projekt, który od razu uwzględni ukształtowanie dna – wielkość i głębokość półek dla roślinności oraz skosy przeznaczone na zgubienie różnic wysokości. Nie przekraczaj nachylenia ścian 1:4 – im łagodniejsze, tym łatwiej będzie zamaskować folię.

Krok 2 – wykopujemy oczko wodne

Gdy już masz ideale miejsce, wyznacz granice oczka wodnego i zacznij kopać. Jeśli jest niewielkie, wystarczy szpadel, jeśli pokaźnych rozmiarów można wynająć mini-koparkę.
Oczko wodne może powstać w wykopanej po prostu dziurze w ziemi, ale by mieć rośliny i ryby, warto się nieco bardziej postarać i stworzyć wykop z kilkoma poziomami głębokości, najlepiej z minimum trzema, tworząc tym samym półki dla roślin.

Gdy wszystko jest wykopane, każdą półkę, brzegi oraz dno należy wyrównać, usunąć wszelkie wystające fragmenty, usunąć korzenie i kamienie, a na koniec ładnie wygładzić.

A teraz zasady sadzenia roślin. Najbliżej brzegu, na głębokości do 30 cm powinna powstać półka pierwsza. Jej szerokość uzależniona jest od wielkości zbiornika, ale te minimum 30 cm powinna mieć. Na niej sadzi się rośliny, które posiadają zdolność filtrowania wody.

Komentarz JG: w niefiltrowanym oczku wodnym najlepiej zaplanować 80-90% lustra wody na roślinność nadwodną i podwodną, która wyciągnie i wbuduje w swoją masę pokarm (głównie fosfor) zanim zrobią to glony.

Kolejna półka powinna sięgać ok. 50 cm w głąb. Wybór roślin do tej strefy jest naprawdę imponujący, ale należy zwrócić uwagę, że oczko jest niewielkie, woda w tym może w tym miejscu zamarzać zimą, dlatego warto wybrać rośliny wytrzymałe.

Poniżej 50 cm głębokości sadzi się rośliny, które ukorzeniają się w dnie, ale ich liście pływają sobie po powierzchni wody lub ponad nią wystają.

Komentarz JG: W katalogach online roślin wodnych oraz na etykietach w szkółce znajdziesz informację na jakiej głębokości dana roślina może rosnąć. Trzymaj się ściśle tych liczb, bo udusi się albo zmarnieje.

Krok 3 – Zakupy do oczka wodnego

Gdy już masz wykopany odpowiedni zbiornik, możesz brać się za zakupy. Ważna jest nie tylko jakość folii, ale również jej ilość, a do tego przyda się jeszcze podkład pod folię.

Folie są bardzo różne, ale te najbardziej trwałe (i najdroższe), to przede wszystkim folie basenowe. Są to bowiem produkty odporne na mróz, na środki chemiczne, jeśli takowe będą stosowane w oczku wodnym, są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym same nie wydzielają żadnych substancji chemicznych, które zagrażałyby nam, środowisku, rybom czy roślinom zasadzonym w oczku wodnym. Warto również wiedzieć, że można je łączyć.

Jeśli natomiast tworzymy oczko wodne budżetowo, to można wykorzystać do tego folię z polietylenu, jest bowiem najtańsza. Niestety jej trwałość jest znacznie ograniczona. Nie jest odporna na promienie UV, na mróz, na uszkodzenia mechaniczne i nie da się ich też skutecznie załatać. Jednak przy ostrożnym obchodzeniu się, może kilka lat przetrwać.

Komentarz JG: Najlepszą folią do oczek jest elastyczna i odporna na UV membrana EPDM.

Gdy już zadbasz o jakość, musisz kupić odpowiednią ilość folii by kawałka Ci nie zabrakło. Jeśli Twój wykop jest podłużny, to mnożysz długość i głębokość razy 2 i dodajesz 100 cm, które to będą zapasem na górze po 50 cm na każdym brzegu. A następnie razy 2 mnożysz szerokość i głębokość i również dodajesz 100 cm.

Oprócz folii potrzebny będzie również materiał do wyłożenia ziemi pod folią – może to być wełna mineralna lub geowłóknina.

Krok 4 – zakładanie podkładu i folii

Gdy już wszystko jest wykopane, wygładzone i oczyszczone do ostatniego kamyczka, możesz się brać za osłonięcie wykopu podkładem. Będzie chronił folię, wesprze zwłaszcza tę najtańszą.
Gdy podkład jest ułożony, można zabrać się za wykładanie wykopu folią. Od razu należy przeznaczyć na cały proces ze 3 dni, w tym wypadku pośpiech nie jest wskazany. Wybierz ciepły, słoneczny dzień. Nagrzana folia to folia bardziej elastyczna i plastyczna, którą łatwiej się rozkłada i jest mniej narażona na uszkodzenia.

Przede wszystkim trzeba uważać w trakcie wkładania folii do wykopu, nie ciągnąć jej po ziemi z dużych odległości, bo się podziurawi. Folię układa się od środka ku brzegom. Nie szarpie się jej i nie naciąga, ma się ładnie, równomiernie rozłożyć.

Jeśli w oczku będzie pompa, to należy ją ustawić w najniższym miejscu, a przewody umieszczać w zagięciach folii, staną się wówczas niewidoczne.

Komentarz JG: Tutaj warto rozważyć filtrację, jeśli jest na to budżet. Pompa może tłoczyć wodę przez filtry różnego rodzaju. Sprawdź ich wydajność w relacji do pojemności oczka i najlepiej przewymiaruj dwukrotnie.

Brzegi folii na górze przygnieć kamieniami i napełnij zbiornik wodą gdzieś do połowy. Woda dociśnie folię do ścianek i przez kolejne 2 dni wszelkie niedociągnięcia poprawiać można poprawiać i wyrównywać zakładki. Trzeciego dnia, gdy już cała folia jest dopasowana, należy uzupełnić wodę.

Krok 5 – Posadź rośliny i ukryj folię na brzegach

Gdy już oczko wodne wypełnione jest wodą, wówczas zaczyna się nasadzenia. I na tej informacji poprzestaniemy, gdyż wybór roślin do i nad oczko wodne, a następnie ich sadzenie, to temat na kolejny artykuł.

Teraz można również przystąpić do układania kamieni na brzegach, by ukryć mało reprezentacyjną folię. Mogą to być wielkie kamienie, a może być drobny żwirek, wszystko zależy od Waszej inwencji.

A jeśli Twoje oczko wodne ma w najgłębszym miejscu ma ponad metr, a najlepiej minimum 1 metr 20 centymetrów, wówczas może być nie tylko rajem dla Twoich oczu, ale również domem dla ryb. Ale to również osobny temat.

Autor: Redakcja Ogarnij Ogród