© JG , samotna podróż zimą
Posłuchaj w wersji audio:
Gubisz się czasem w lesie…?
Branża ogrodnicza stała się w ostatnich dwóch dekadach szalenie szeroka i głęboka. Ogarniasz wszystkie warte uwagi opcje, jakie masz do dyspozycji?
Na schody położysz granit z Chin, Indii, Brazylii czy Hiszpanii? Kiedyś był tylko Strzegom, ewentualnie Szwed.
Teraz zamiast kamienia możesz mieć też cieńsze lub grubsze spieki ceramiczne, a dziesiąt fabryk z Włoch, Niemiec a nawet Polski będzie walczyć o Twoją uwagę, udowadniając Ci swoją przewagę nad całą masą firm dostarczających nawierzchnie betonowe.
Pergola włoska, belgijska czy polska? A może chińska lub turecka? Aluminiowa, stalowa, z drewna klejonego a może tarcicy iglastej? Kryta lamelą, szkłem, tkaniną, gontem czy porośnięta pnączem?
Deska na taras naturalna czy kompozytowa? Import ze Stanów czy Ameryki Południowej? A może od krajowej firmy?… chociaż jeśli spytasz, okaże się, że produkcja i tak jest w Chinach.
To dopiero mały wycinek tego, o czym trzeba decydować, projektując luksusową przestrzeń zewnętrzną. A meble, donice, oświetlenie i nagłośnienie? A fontanny, sauny, szklarnie i śmietniki? A cała ogrodowa technika zakopana pod ziemią? Co z obrzeżami, odwodnieniem, nawodnieniem i elektryką?
Co z metodami pracy? Zakresem i kolejnością wykonywanych czynności, doborem odpowiednich narzędzi i technologii? Na etapie projektowym, podczas wykonawstwa i przy serwisie? Im głębiej w las tym ciemniej i ciemniej…
zatrzymaj się!
I pomyśl, że samemu tego przecież nie ogarniesz. Życia Ci nie starczy, tym bardziej, że życie tak nabrało tempa, że nowe opcje wydają się mnożyć szybciej niż można je policzyć.
A przecież – nie wystarczy dowiedzieć się, poznać, porozmawiać z handlowcem. Chcąc być rzetelnym i uczciwym wobec inwestora, aby wprojektować mu w ogród jakiś materiał czy sprzęt, najlepiej byłoby mieć rekomendację z niezależnego i wiarygodnego źródła.
Wiedzieć, czy to naprawdę zadziała. Czy się sprawdzi. Teraz, za rok, za dziesięć i trzydzieści lat. Bo czas naprawdę szybko płynie, co widać po mocno już zarośniętych ogrodach zakładanych w latach 90. – coraz częściej klienci dzwonią z prośbą o modernizację niż stworzenie nowego założenia.
I oczekują, że ta modernizacja zostanie zaplanowana i przeprowadzona przez ludzi, którzy mają pojęcie o swojej pracy. Którzy przez ostatnie lata nie próżnowali a nadążali za rynkiem, śledzili nowości, uczyli się nowych możliwości i potrafią wybrać z nich te najlepsze.
Nie jesteś z tym wszystkim sam
Wyobraź sobie miejsce, gdzie marzenia o pięknie i zieleni spotykają się z odważnymi eksperymentami, a sprawdzona wiedza ogrodnicza splata się z pasją tworzenia. Takich miejsc założyliśmy już kilka i właśnie zakładamy nowe.
Taka jest codzienność w Organizacji Ogrodów Polskich, gdzie od 2015 r. poszukujemy odpowiedzi na każde trudne pytanie i budujemy know how „jak najlepiej zakładać ogrody w Polsce”. Wytyczamy szlaki przez labirynty branży ogrodniczej i odkrywamy jej sekrety.
Właśnie zebraliśmy i udostępniliśmy do publicznej wiadomości najważniejsze doświadczenia z całej dekady naszej pracy. To nie tylko zbiór sprawozdań – to kronika poszukiwań idealnego ogrodu, opowiedziana z perspektywy ludzi, którzy nie boją się pytać „co by było, gdyby…?”.
Daj się porwać w fascynującą podróż
Historia pasji zaczęła się od małych ziarenek a urosła w piękne ogrody. W naszych raportach znajdziesz ślady pierwszych idei zarysowanych na marginesach notatników oraz wizje, które z szybko zaczęły kiełkować i przekształcać się w realne projekty.
To opowieści o determinacji, o pokonywaniu trudności i o radości z każdego, nawet najmniejszego sukcesu. To historia, w której każdy projekt jest kolejnym rozdziałem, a każdy ogród – nową, fascynującą opowieścią.
W naszych ogrodach doświadczeń zorganizowaliśmy laboratorium natury
W OOP nie kreujemy teorii ale raczej założenia, które weryfikujemy doświadczalnie. Związani z nami ludzie to przede wszystkim praktycy, którzy nie boją się ubrudzić rąk ziemią. Nasze ogrody to laboratoria, w których testowane są innowacyjne rozwiązania, od zagadnień kompozycyjnych po zaawansowane systemy i techniki wykonawcze.
Jakie emocje i wrażenie na użytkowniku wywrą różne konfiguracje płaszczyzn i planów widokowych, składniki formalne i nieformalne? Czy trawnik może istnieć bez podlewania? Jak stworzyć ogród, który będzie oazą bioróżnorodności?
Odpowiedzi na takie pytania znajdziesz w naszych eksperymentach, opisanych z pasją i dbałością o szczegóły. To cenne źródło inspiracji dla każdego projektanta, który szuka nietuzinkowych i zrównoważonych rozwiązań w świecie ogrodów prywatnych.
W każdej skali możesz się uczyć
Pomysłów i eksperymentów nie limituje dostępna powierzchnia, choć zawsze gra swoją rolę. Spektrum naszych działań obejmowało małe, paroarowe działeczki i duże, prawie hektarowe przestrzenie.
Każdy projekt jest traktowany z równą starannością i zaangażowaniem.
Pracując w zróżnicowanych warunkach sprawdzamy i dowodzimy, jak idee mogą być adaptowane do różnych kontekstów i skal. Inspirujemy do tworzenia pięknych i funkcjonalnych przestrzeni służących dobrostanowi człowieka, niezależnie od wielkości gruntu.
Zapraszamy Cię do naszych ogrodów
Na stronie ogrody.oop.org.pl znajdziesz znacznie więcej niż suche fakty i liczby – to żywe opowieści, pełne emocji i pasji. To zaproszenie do wspólnego odkrywania sekretów ogrodnictwa, do zadawania pytań i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań.
Zachęcamy Cię do lektury tych inspirujących materiałów. Znajdziesz tam nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim – iskrę, która może rozpalić Twoją wyobraźnię i zainspirować do tworzenia jeszcze piękniejszych i bardziej zrównoważonych ogrodów.
Spodziewaj się odszukać tam m.in.:
Eksperymenty z trawnikami nie wymagającymi podlewania
To alternatywa dla tradycyjnych trawników, którą możesz proponować swoim klientom. Cenna szczególnie w kontekście zmian klimatu i potrzeby oszczędzania wody.
Koncepcja Ogrodu Minimalnego w praktyce
Inspiracja i wskazówki do tworzenia ogrodów o niskich nakładach pracy i utrzymania, a jednocześnie estetycznych i funkcjonalnych. Takie ogrody odpowiadają na często zgłaszaną przez klientów potrzebę bezobsługowości.
Opisy różnych metod działania opartych na naturze (Nature Based Solutions)
Poznaj praktyczne przykłady zastosowania ekologicznych rozwiązań w projektowaniu i urządzaniu ogrodów.
Historia i ewolucja projektów OOP
Możesz prześledzić proces od koncepcji do realizacji i wyciągnąć własne wnioski z doświadczeń fundacji.
Nie chce Ci się czytać?
Możesz posłuchać. W numerze znajdziesz link do zrealizowanej w ramach Gawęd Ogrodniczych wersji audio z dodatkowym komentarzem.
Dołącz do nas
Raport z działalności naszych ogrodów pokazowych to dopiero małe i pierwsze kroki na ścieżce realizacji ideałów OOP.
Wierzymy, że możemy wypracować Doskonałe standardy zakładania ogrodów w Polsce. Chcemy wychować kadrę nieprzeciętnych fachowców, którzy swoimi olśniewającymi realizacjami będą inspirować innych i czynić nasz wspólny świat lepszym, piękniejszym i mądrzej urządzonym miejscem do życia.
Serdecznie zapraszamy do współdziałania najbardziej dociekliwych i nieustających w rozwoju projektantów ogrodów w każdym wieku. Jesteśmy otwarci na Twoją ciekawość świata i pomysły, które wspólnie możemy omawiać, testować czy realizować.
Bp przygody są bardziej ekscytujące a podróż wzbogaca w większym stopniu, gdy przeżywa się ją razem.
Jakub 'Gardner’ Myśliwiec
projektant ogrodów i ogrodnik
lider Organizacji Ogrodów Polskich
P.S.
Najlepszego w Nowym Roku!
..i do zobaczenia –
na skrzyżowaniu szlaków, na chwilę lub dwie, na krok lub sto.
coś Pięknego
Foto © Tomorrowland 2022
Na legendarnym Mainstage’u Tomorrowland, wśród bujnej zieleni De Schorre, wyrosły monumentalne, 60-metrowe schody z mozaiki. To nie tylko konstrukcja krajobrazowa, ale dzieło sztuki, ręcznie wykonane z ponad 5 milionów ceramicznych kawałków, które opowiadają historię jedności.
Zobacz galerię zdjęć i przeczytaj o kulisach projektu na stronie Tomorrowland (wersja pdf).
Wędrując po nich, mijasz alegoryczne figury Matki Ziemi i Matki Natury, by dotrzeć do gigantycznej ważki, pełnej ukrytych znaczeń. To symboliczna podróż ku harmonii, która łączy ludzi z całego świata na tym wyjątkowym festiwalu muzycznym.
Schody, zdobione motywami natury i symboliką łączenia, są wizytówką festiwalu i zaproszeniem do wspólnego doświadczenia muzyki i pozytywnej energii. Może staną się dla Ciebie inspiracją dla unikalnej realizacji w przestrzeni prywatnej, we współpracy z naszymi lokalnymi artystami?
Zwróć uwagę, na oświetlenie schodów. W przestrzeniach zewnętrznych to nazbyt często źle realizowane zadanie, kiedy robi się to z użyciem niebezpiecznych lamp oślepiających użytkownika.
Tutaj zastosowano punktowe i dyskretne lampy z ukrytym źródłem światła, osadzone w nawierzchni, produkcji belgijskiego BEL Lighting (model Bolas V). Taka oprawa może być skierowana w stronę przeciwną, niż porusza się spacerowicz i zapewniać widoczność głównie dzięki światłu odbitemu.
Foto © Tomorrowland 2022
coś Mądrego
Co posadzisz tam, gdzie nic innego nie chce urosnąć?
Oliwniki, rokitniki i szeferdie
mają w sobie niezwykłą moc przetrwania w najbardziej niesprzyjających warunkach.
Artykuł „Hardość w kolorze blue” Andrzeja Kujawy (wersja pdf) przybliży Ci tajemnicę niebieskawych liści, które są swoistym „paszportem” do życia w miejskiej dżungli.
Oliwniki, rokitniki czy szeferdia są prawdziwymi twardzielami, odpornymi na zanieczyszczenia, suszę i nawet zasolenie. Razem z takimi pionierami jak olchy, brzozy, wierzby i topole są w stanie ożywić najbardziej zdegradowane tereny, tworząc zielone enklawy w naszych miastach i na ich obrzeżach.
a jak je sadzić?
najlepiej gęsto i nieregularnie.
Przegląd wartościowych informacji na temat rośliności wykorzystywanej do zadrzewień krajobrazowych, polecane gatunki poza powyższymi oraz proponowane metody sadzenia znajdziesz w artykule Agnieszki Waszak na stronie Związku Szkółkarzy Polskich (wersja pdf).
Czego możesz się nauczyć od Warszawskiego ZZM?
Branża architektury krajobrazu huczy od zachwytów nad niedawno oddanym, stołecznym parkiem Akcji Burza – i słusznie, bo pod wieloma względami to wzorzec oraz bezcenny poligon doświadczalny najbardziej wartych uwagi i najnowocześniejszych metod gospodarowania terenem, jakie w ogóle znane są obecnie na świecie.
Wyrazy szacunku dla całego zespołu, który doprowadził do jego powstania, w tym urzędników ZZM. Co jeszcze mogą nam pokazać ciekawego? Całkiem sporo.
Warty zaobserwowania jest kanał YT warszawskiego Zarządu Zieleni. Aktualnie publikuje ciekawy podcast „Zanurzeni w zieleni”.
Posłuchasz tam interesujących opowieści o specyfice pracy ludzi zajmujących się zielenią na różnych stanowiskach i przyglądających się jej z różnych stron. Na żywych przykładach uczestnicy podcastu opowiadają, jak wykonują różne czynności związane z zielenią i ochroną przyrody w Warszawie.
Rozmowy obfitują w żywe przykłady i wartościowe informacje. Podcast może być też interesujący dla młodszych słuchaczy. Bardzo przyjemne jest słyszeć pasję wśród ludzi, którzy są odpowiedzialni za efekt ważny dla na wszystkich. Tego jak nie boją się eksperymentować a z pokorą uznają nieprzewidywalność sił natury.
Wart uwagi jest odcinek o tym, ile nakładów pielęgnacyjnych wymagają parki, co przedstawiono właśnie na przykładzie parku Akcji Burza. Zauważ, ile uwagi trzeba włożyć zarówno po stronie samego wykonywania czynności jak i nadzoru oraz kontroli czy zlecane prace wykonane są poprawnie.
Możesz przełożyć sobie to na konieczne zabiegi serwisowe przy utrzymaniu bardzo dużego ogrodu lub prywatnego parku. Tam konieczność dbałości o szczegóły jest zwykle wyższa niż na terenie publicznym – chociaż użytkowanie mniej intensywne, mniej zniszczeń powodowanych przez ludzi.
Warta zauważenia i naśladowania jest postawa, w której zabiegi pielęgnacyjne są prowadzone z wielkim poszanowaniem dzikiego życia, jakie w tym parku znajduje dom. Co może stanowić świetną inspirację symbiocenotycznego gospodarowania przestrzenią.
Co to jest symbiocen?
Dowiesz się tego od Glenna Albrechta, filozofa i interdyscyplinarnego naukowca, który jest autorem tego pojęcia a niedawno był gościem Piotr Skubały, Ryszarda Kulika i Barbary Wojtaszek w ramach cyklicznych spotkań Klubu Myśli Ekologicznej.
Posłuchaj rozmowy na YT, w której opowiada o filozofii symbiocenu (jako przeciwieństwie atropocenu) – wizji na którą poleca nie tyle mieć nadzieję, co radykalnie i aktywnie oczekiwać jej urzeczywistnienia.
Glenn Albrecht wnosi wartościowy wkład kulturę na poziomie myśli i słów: pomagających lepiej zrozumieć punkt w którym jesteś, porządkujących percepcję i ułatwiających działanie. Wyjaśnia jak zdrowie człowieka jest powiązane z ekosystemem (czyli środowiskiem, w którym żyje) kreując ciekawe neologizmy – jak np. solostalgia.
Proponuje też system wartościowania rzeczywistości w oparciu o poziom symbiozy – tworząc swoistą eko-moralność. Zwróć uwagę jaką wagę przykłada do współpracy, jako elementu warunkującego istnienie różnorodnego życia na ziemi, a także naszego ludzkiego społeczeństwa.
Gdzie współpracy jest najwięcej?
Na lądzie – w starych lasach mieszanych. Tam relacje międzygatunkowe są najbogatsze, siatka zależności najbardziej złożona.
Wie to coraz więcej osób w Polsce i podejmuje działania, aby takich lasów było jak najwięcej. Są ludzie, którzy świadomie pozwalają na swojej ziemi rosnąć dzikim lasom i jest to godne szacunku.
Powstają też organizacje, które pozyskują i zachowują (zabezpieczając prawnie) tereny, na których może odrodzić się i trwać nieskończona puszcza, czyli nietknięty przez człowieka drzewostan, będący domem dla kosmicznej ilości życia. Gdzie może budować się bogata sieć powiązań, tworząc razem wspaniały, symbiotyczny układ.
Szczególnie warte uwagi i wsparcia są:
Obie organizacje pozyskują ziemię, którą przeznaczają pod wieczne zalesienie – gwarantują, że drzewa nigdy nie zostaną wycięte. W tych lasach w ogóle nie prowadzi się żadnej gospodarki.
Drzewa przyrastają, zasychają, opadają i zarówno w żywym drewnie jak i w martwej materii organicznej ściółki i powstającej pod nią gleby magazynowany jest na zawsze dwutlenek węgla. Często miejsca te są nieużytkami, czasem terenami zalewowymi, na których m.in. swobodnie działają bobry, podnosząc poziom wód i sprzyjającym powstawaniu torfowisk.
Te wszystkie efekty wynikające ze swobodnego wzrostu lasów – przyrost życia, sekwestracja CO2, retencja wody – to najlepsze metody przeciwdziałania zmianom klimatu jakie możemy podejmować jako ludzkość.
Jak wyglądają ich procesy?
Fundacja Las na zawsze, która posiada już prawie 180 ha lasów, działa dwutorowo – pozyskuje ziemię, na której już rosną dojrzałe lasy albo puste działki, na których sadzi młode lasy. W drugim przypadku przez pierwsze kilka lat nasadzenia są chronione ogrodzeniami.
Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze w ramach programu Wieczne Lasy opiekuje się już 32 ha lasów. Wykupuje istniejące lasy, zwykle o statusie nieużytków, powstałe z samosiewu. Nie prowadzi nasadzeń czy przygotowania gleby aby nie zwiększać emisji CO2 – stawia na działania samej natury.
Obie fundacje zabezpieczają lasy przez swoją własność, gwarantują ich wieczną ochronę przed wycinką, wywożeniem drewna i innymi zabiegami gospodarskimi oraz udostępniają je ludności.
Jest to model działania budzący nasz szacunek i sympatię, ponieważ jest bardzo podobny do naszego i także inspirowany brytyjskim National Trust. Oni działają w lasach, my w ogrodach, ale także zabezpieczamy pozarządowo i przez własność najważniejszy dla nas obszar dziedzictwa narodowego.
Czemu działalność lasów państwowych nie jest satysfakcjonująca?
Bo ich domena to produkcja drzewna – uprawa monokultur (głównie sosnowych), które są mało bioróżnorodnym i nieprzyjaznym miejscami do życia, nieodpornymi na czynniki zewnętrzne. Lasy, które znasz ze swojej okolicy, to najpewniej takie właśnie uprawy leśne skoncentrowane na efektach produkcyjnych.
Lasy Państwowe jako instytucja nie są spriorytetyzowane na ochronę życia i przyrody, ale na maksymalizację produkcji drewna. Realizując swoje cele często wykraczają poza granice prawa, w jakich powinny działać, niejednokrotnie ograniczając dostęp obywateli do wiedzy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat i zaangażować w ochronę lasów w swojej okolicy, warto abyś zainteresował się działalnością fundacji Lasy i Obywatele, która wykonuje tytaniczną pracę na rzecz zmiany tego status quo.
Możesz też posłuchać co do powiedzenia na temat swojej pracy mają przedstawiciele Lasów Państwowych, np. w materiale co to jest trzebież lub na czym polegają rębnie. Dobrze to wiedzieć ale i trudno się słucha tego robotycznego języka… ich bezduszne komunikaty nastawione są na cel hodowlany i efekt produkcyjny. Mamy poczucie, że nawet roboty dzisiaj mówią bardziej ludzko.
Lasy Państwowe realizują konsekwentnie zamiar powzięty kilkadziesiąt lat temu w innym świecie, z inną świadomością środowiskową i kulturową. Niestety, większość ludzi w Polsce nadal tkwi głęboko w podobnej mentalności i archaicznym stanie wiedzy. Chociaż przyznajemy, że urzędnicy-leśnicy powoli orientują się, że podążają ślepą uliczką i podejmują działania zmierzające do zwiększania różnorodności i lepszego dopasowania roślin do siedliska, w którym są sadzone.
Możesz i warto abyś wspierał wspomniane fundacje. Warto, abyś zainteresował się, co się będzie działo z lasami w Twojej okolicy i czy możesz coś w tej sprawie zrobić. Warto, abyś stale poszerzał swoją świadomość i możliwości zmiany czegoś na lepsze.
Warto rozejrzeć się także za innymi organizacjami, które w Twojej okolicy robią dobrą robotę, pozyskują sprzymierzeńców i powiększają nasze zasoby leśne. Zwróć uwagę na przykład na działania fundacji One More Tree, która skutecznie organizuje pieniądze płynące z biznesu na sadzenie drzew na działkach miejskich.
Kiedy jednak wspierasz takie działania, przyjrzyj im się uważnie, aby nie okazało się, że wspierasz greenwashing i np. powielanie takiej samej nieskutecznej ekologicznie gospodarki drzewnej, jaką obecnie prowadzą lasy państwowe.
Jak rozróżnisz co jest dobre, a co złe? Dzięki wiedzy.
Możesz na początek obkuć się dzięki solidnej bibliotece Lasów i Obywateli, kanałowi YT fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze i kanałowi YT fundacji Las na zawsze.
© JG
treści z ostatniego kwartału od JGt
Skorzystaj z doświadczeń pracowni Jakub Gardner team która przekazuje swoją wiedzę i dzieli się dobrymi praktykami w ramach regularnej publicystyki:
Rośliny na podłoże gliniaste – skorzystaj z kompletnego spisu opracowanego jako podręczna pomoc dla profesjonalisty, np. podczas doboru roślin do projektu lub wizyty terenowej.
W artykule opisane zostały:
1. Zespoły (Ass.) leśne i zaroślowe
2. Drzewa i krzewy liściaste
3. Pnącza
4. Drzewa i krzewy iglaste
5. Byliny, krzewinki, trawy i paprocie oraz cebule
6. Rośliny wodne i bagienne
W przygotowaniu jest druga część – rośliny na podłoża piaszczyste.
Zasady układania głazów i aranżacji z kamieni w ogrodach – jak układać zachwycające kompozycje kamienne, te suche i w towarzystwie wody?
Najwyższą maestrię w tym obszarze posiedli Japończycy, a wiedzą w tym obszarze popartą latami własnych doświadczeń dzieli się projektant ogrodów naturalnych Marcin Gąsiorowski.
To jest modne – Powrót do natury – w lipcowym numerze Muratora ukazał się artykuł Magdaleny Niezabitowskiej – Krogulec, bazujący na wywiadzie z Jakubem Gardnerem. Posłuchaj wersji audio – jak stworzyć warunki sprzyjające rozwojowi bioróżnorodności przy domu.
© JG
Zatroszcz Się o ogród
Niezbyt śnieżna póki co, ale jednak zima. A skoro zima, to warto:
- zabezpieczyć drzewka, owocowe, przez pękaniem np. przez pobielenie pni wapnem
- zabezpieczyć wrażliwe gatunki przed ciepłym słońcem i następującym po nim mrozem, np. przez okrycie matami ze słomy lub włókniną
- podlewać rośliny zimozielone i w pojemnikach podczas dodatniej temperatury przy równoczesnym braku opadów
- jeśli spadnie śnieg – usuwać zaspy, które mogą zniszczyć delikatne rośliny lub spowodować pleśń śniegową na trawniku
- jw. – strząsanie śniegu z roślin iglastych, które to mogłoby
- wykonywać przeremble, jeśli w wodzie hodowane są ryby
- chronić ogród przed solanką używaną do odśnieżania
© JG
© JG
Zsynchronizuj swój Kalendarz
W najbliższej porze roku czekają Cię wiekopomne ogrodowe wydarzenia:
- Zaczyna się okres lęgowy ptaków (zakaz wycinania drzew) i nowe wydanie Sztuki Ogrodowej – 1 marca
- Dzień dzikiej przyrody – 3 marca
- Sen zimowy ogrodników – do końca lutego – do 29 lutego 2024 r.
- Jare Gody i Dzień Ziemi – równonoc wiosenna – 20 marca 2024 r.
- Dzień Lasów – 21 marca
- Dzień Wierzby – 21 marca
- Pierwszy dzień Wiosny – 21 marca
coś Przyjemnego
Jeśli Bóg zapoczątkował życie na ziemi, wydarzyło się to bardzo dawno temu. A zaczęło od małych ziarenek, które kiełkowały i przeobrażały przez niewyobrażalną ilość istot abyś mógł zaistnieć i się tego dowiedzieć.
Możesz to prześledzić cały ten proces w serialu Życie na planecie Ziemia (teraz dostępny na Netflix), który opowiada o historii życia na przestrzeni milionów lat w bardzo przystępny i ciekawy sposób.
Wizualizacje zwierząt i roślin historycznych zrobione są niezwykle realistycznie, nie do odróżnienia od zdjęć prawdziwych istot. Obrazy są piękne i barwne.
Poszczególne wątki zbudowano jako wciągające opowieści, zorientowane zwykle wokół śmierci, przetrwania i rozmnażania, z bohaterami wywołującymi różnorodne emocje. Świetnie dobrana ścieżka dźwiękowa sprawia, że całość jest bardzo wciągająca.
Wisienki na torcie dopełnia aksamitny i znany dobrze miłośnikom filmów przyrodniczych głos Krystyny Czubówny. Akcenty położono w najciekawszych, ale równocześnie kluczowych punktach historii życia, także całość jest spójna i stanowi bardzo czytelne continuum.
Spektakl dostarcza wielu wspaniałych wrażeń, przyczynia się do głębokiej refleksji nad efemerycznością naszego życia a także różnych działań, chociażby projektowania ogrodów. Co znaczy, co może znaczyć nasza praca np. w kontekście cyklu wielkich wymierań?
pogawędźmy
Posłuchaj najnowszej
- gawędy o ogrodach OOP – zaczaruje cię opowieściami o sześciu ogrodach. Posłuchasz odczytu sprawozdań, które niedawno zostały opublikowane w sieci wraz z komentarzem Jakuba Gardnera łączącym je w jedną całość – historię o pasji i marzeniach większych niż życie.
Co robiliśmy, jako fundacja OOP, przez ostatnią dekadę w dziedzinie ogrodów pokazowych, edukacyjnych i eksperymentalnych? Całkiem sporo, choć niewiele z tego trafiało na bieżąco do publicznej wiadomości. Zapraszamy na to zaległe podsumowanie, w którym podzielimy się z Tobą swoimi doświadczeniami i najlepszymi praktykami.
Zapraszamy Cię też do przesłuchania starszych odcinków Gawęd Ogrodniczych –
- Gawędy o ogrodzie przyjaznym człowiekowi – Jakub Gardner przez 20 lat swojej pracy przy tworzeniu ogrodów jest skoncentrowany na Doskonaleniu. Pogłębianiu wiedzy i rozumienia świata, szlifowaniu umiejętności aby projektować i wykonywać ogrody najlepiej jak to tylko możliwe.
A szczególnie frapuje go pytanie – Jaka jest najdoskonalsza możliwa forma ogrodu prywatnego? Jakiś czas temu znalazł odpowiedź. Zapraszamy do wysłuchania tej gawędy i poznania jej.
oraz
- Gawędy o Roślinach bliżej architektury – Jaki kierunek aranżacji świata promuje Współczesna Architektura Krajobrazu? Wsparcie budowy ekosystemów i architekturę bioróżnorodności.
Zapraszamy do wysłuchania relacji z konferencji organizowanej przez SAK i zwrócenia uwagi co najlepszego mogą z niej wyciągnąć projektanci ogrodów.
krótka forma wizualna
Tak, aby Cię nie zmęczyć, ale regularnie dostarczyć wartościowej – merytorycznej lub refleksogennej historii ze świata tworzenia ogrodów.
Zapraszamy na codzienny serial na kanale instagramowym JGT prowadzony z myślą o projektantach ogrodów i ich wszechstronnym rozwoju. Jeśli wolisz przeglądać materiały tematycznie – zajrzyj na spis rolek na stronie www JGT.
Zostaw komentarz jeśli masz podobne lub odwrotne doświadczenia. Chętnie podyskutujemy i odpowiemy na Twoje pytania.
kultura słowa
© JG
W strzyżonym twoim parku stożki i szpalery
Odwrotnie odbijają się w niemym dziś stawie,
Gdzie ziać przestały wodą z paszcz trytony cztery,
Odkąd odeszłaś z słodkich tych miejsc niełaskawie.
Z odbitą ręką wznosi się posąg Cerery
Z trawnika w ciepłych mirtów zielonej oprawie.
Zda się, wiatr tu oniemiał nawet i drzew szmery…
Jedynym śladem życia są dwa twoje pawie.
Jeden, zielony w zmiennych tęcz barwnej zamieszce,
Legł niedbale na mchami zapuszczonej ścieżce,
Jak szal jedwabny, co ci spadł z ramion w przelocie.
Drugi, śnieżny, nad stawem na nimf usiadł grocie,
A ogon jego spływa bujny i wspaniały
Ku nieruchomej wodzie, jak wodospad biały.
Pawie
Leopold Staff
© JG
Ogłoszenia
1 Mów do projektantów mądrze
Zapraszamy autorów wartościowego contentu. Wydawcą magazynu jest fundacja OOP, która serdecznie otwiera podwoje na twórczość dobrodajną i refleksogenną innych projektantów ogrodów lub osób, które do takiego audytorium chcą trafić.
- Opublikowałeś gdzieś dobry tekst?
- Zaprojektowałeś lub zbudowałeś piękny ogród, w którym zastosowałeś dobre praktyki warte powielenia?
- Może znalazłeś wart rozpowszechnienia cudzy materiał?
Zainspiruj innych. Dziel się dobrem.
Prześlij materiał i po pozytywnej weryfikacji z przyjemnością go opublikujemy. Artykuły, które już ukazały się gdzieś indziej zostaną umieszczone wraz z linkiem kanonicznym.
2 Włącz się w wolontariat OOP
Szukamy redaktorów wordpress. Do stałej, długoterminowej współpracy.
Kochasz ogrody i naturę? Zaangażuj się w jeden z dwóch projektów. Zostań redaktorem:
- Biuletynu Sztuka Ogrodowa (tego który właśnie czytasz)
- Ogrodowej Mapy Polski – projekt wspierający turystykę ogrodową, na którym promujemy ponad 200 ogrodów i parków dostępnych publicznie, chwilowo odłączony z powodów technicznych
Wraz z rozwojem obu projektów, w przyszłości istnieje możliwość otrzymywania wynagrodzenia za tą pracę.
Kontakt & komentarze
jeśli masz jakieś pytanie – prześlij i spodziewaj się odpowiedzi
prześlij linka do tego numeru Sztuki Ogrodowej zainteresowanym znajomym